Trajnost

V katere ‘zelene’ delnice vlagati?

T.S.
2. 1. 2025, 20.39
Posodobljeno:  2. 1. 2025, 20.38
Deli članek:

Kupite ‘nacionalno varnost’, prodajte vodik, vlagateljem v zelene delnice svetuje Bloomberg.

Shutterstock
.

Ne le, da lahko planet rešujemo tudi z vlaganji v trajnostne tehnologije, brez velikih investicij vanje sploh ne bo šlo. Zelene delnice postajajo vse bolj priljubljena izbira za tiste, ki želijo združiti finančni dobiček z odgovornim pristopom do okolja. Podjetja, ki se osredotočajo na obnovljive vire energije, trajnostno proizvodnjo in zmanjševanje emisij so na radarju tako institucionalnih kot individualnih vlagateljev. Rastoča okoljska ozaveščenost in regulative spodbujajo razvoj tovrstnih podjetij ter njihovo rast in s tem vrednost delnic. Kot vsaka investicija pa tudi vlaganje v zelene delnice prinaša tveganje, saj je trg razmeroma nov in podvržen hitrim spremembam. Katere vrednostne papirje se letos splača kupiti, katere prodati in katere še malo obdržati po analizah Bloombergovih strokovnjakov?

Kupite: UI in nacionalna varnost

Vlagatelji, ki so lani množično vlagali v zelene tehnologije, so najraje kupovali karkoli v zvezi z umetno inteligenco (UI), takoj zatem pa delnice podnebno-tehnološkega sektorja. Eno pa hodi z roko v roki z drugim, saj bo umetna inteligenca po pričakovanjih tista, ki bo največ pridonesla k zmanjševanju emisij. V nemajhni meri svojih lastnih. Tehnologija, ki jo zahteva UI, je namreč izjemno energetsko požrešna. Ogromna poraba tako spodbuja tehnološka podjetja k iskanju brezogljičnih rešitev – od majhnih izboljšav do revolucionarnih inovacij. Nič čudnega torej, da je čista energija jedrske fuzije eno najbolj financiranih trajnostnih področij. UI bi lahko prav tako pomagala pri upravljanju nepredvidljivih energetskih omrežij. UI bi omogočila optimizacijo pristopov upravljavcev omrežja, kar bi prihranilo denar in delovno silo.

Podnebne tehnologije imajo dobre možnosti za preživetje in celo rast tudi pod administracijo Donalda Trumpa, ocenjujejo pri Bloombergu. Le izogibajte se besedi "podnebje". Bolje boste prišli skozi, če boste govorili o nacionalni varnosti. Prav zato so nekatera zagonska podjetja že pred volitvami svoje prodajne in predstavitvene pristope preoblekla v ‘obrambno’ tehnologijo. Dejstvo je, da se na mnogih področjih nacionalna varnost skoraj popolnoma prekriva s čistimi tehnologijami, kot so proizvodnja kritičnih mineralov, jekla in polprevodnikov. Vsi ti so zelo pomembni za močno gospodarstvo, njegovo čim večjo neodvisnost in energetsko prevlado, po kateri hlepijo vsi veliki svetovni politični igralci.

Shutterstock
Vodik je v investicijskem zatonu, pravijo pri Bloombergu.

Prodajte: Vodik in zajemanje ogljika iz zraka

Umik od vodika se je začel že lani, analitiki pa napovedujejo, da se bo v letu 2025 nadaljeval. Države so zmanjšale svoje ambicije glede proizvodnje in uporabe tega plina, ki je lahko brezogljičen, če je proizveden z vodo in obnovljivimi viri energije. Raziskovalna in analitična veja podjetja Bloomberg, specializirana za globalne trge čiste energije, tehnologije in inovacije - BNEF je nedavno popravila svojo napoved, saj ugotavlja, da bo ta plin še desetletja vztrajno drag – cena bo dosegla celo 5,09 dolarjev na kilogram.

Zagonska podjetja, ki se osredotočajo na zajemanje ogljikovega dioksida iz zraka, so v zadnjih letih doživela razcvet. Prejela so začetne investicije v višini več sto milijonov dolarjev in milijarde evrov državnega denarja. A stroški za odstranjevanje ene tone ogljika znašajo na stotine evrov, poleg tega pa to porabi ogromno energije, zato je še veliko vprašanje, koliko bo ta tehnologija dejansko uporabna pri boju z emisijami.

Shutterstock
V kmetijstvu nove tehnologije prodrejo počasi.

Počakajte: Razogljičenje stavb in kmetijske tehnologije

Stavbe so odgovorne za skoraj 40 % svetovnih emisij toplogrednih plinov, zato je na prvi pogled to obetaven sektor za zelene naložbe. Vendar je vlak na tem področju verjetno že odpeljal. Nova in manjša zagonska podjetja s tega področja bodo morala dokazati svojo prednost pred močno konkurenco in si izboriti svoj prostor pod soncem. To pa na precej zasičenem trgu ne bo lahko.

Podobno kot stavbe je tudi kmetijstvo velik vir emisij in ogromen trg za rešitve za zmanjšanje ogljičnega odtisa, najsibo z droni za obdelavo pridelkov, mikrobi za proizvodnjo dušika ali kakšno drugo inovativno rešitvijo. A kmetijski sektor je razvpit po svojem odporu do novosti, celo če nova oprema in pristopi stanejo manj kot tradicionalni. Potencial je tu, pravijo pri Bloombergu, a morda boste na finančne rezultate pri vlaganju v ta sektor morali malo dlje počakati.

Aktualne novice

polnilec, direktiva-o-enotnem-polnilcu, usb-c, odpadki, elektronski-odpadki

En polnilec za vse naprave

Z 28. decembrom morajo vse elektronske naprave v EU imeti polnilec tipa USB-C.

okolje, energija, obnovljivi-vir-energije

Leto 2024 je prineslo mnoge dobre okoljske novice

Rekordi v obnovljivi energiji, trajnostne politike, povečana raba električnih vozil in manj padlih dreves vlivajo upanje za naš planet.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Trajnost v papirni industriji

Navkljub napredovanju digitalizacije je papir še vedno močno prisoten v našem vsakdanjem življenju. Svetovna poraba znaša več kot 400 milijonov ton papirja in kartona letno, pri čemer je do leta 2032 predvideno povečanje na 476 milijonov ton. Papir je narejen iz naravnih, obnovljivih virov, po končani življenjski dobi pa ga je mogoče reciklirati in kasneje biološko razgraditi.

okolje-poklic, zeleni-poklic, okoljevarstveni-poklic, okoljevarstvo-izobrazevanje

Poklici prihodnosti so 'zeleni'

Do leta 2030 naj bi trajnostno gospodarstvo odprlo 85 milijonov novih zelenih delovnih mest.

proizvodnja, industrija, ekologija, trajnost, kansai-helios

Trajnostne prakse v slovenskih podjetjih: primer KANSAI HELIOS Slovenija

Vse večji pritiski na gospodarstvo in okolje zahtevajo takojšnje ukrepe, pri čemer imajo podjetja osrednjo vlogo – tudi v Sloveniji.

subvencija-ogrevanje, eko-sklad, vecstanovanjske-stavbe

Višje subvencije za ogrevanje in toplo vodo

Po novem bo možno za posodobitev ogrevanja v starejših večstanovanjskih stavbah dobiti povrnjenih 30 odstotkov naložbe.

Vodovod in kanalizacija

2 milijona za nova in dotrajana omrežja

Šest občin bo prenavljalo vodovod in kanalizacijo.

trajnost-porocanje, trajnostno-porocilo, csdr, zakon-o-gospodarskih-druzbah, zgd-1m

Trajnostno poročilo bo obvezno za večino podjetij

Z novelo zakona o gospodarskih družbah, bodo morala podjetja obširno in natančno poročati o tem, kako trajnostno je njihovo delovanje.