Trajnost

Tetrapak po predelavi zaživi v drugih izdelkih

Petra Pak
9. 10. 2024, 11.50
Posodobljeno:  4. 11. 2024, 09.46
Deli članek:

Koliko mleka in sadnih sokov popijete? Veste, kje konča najpogosteje uporabljana embalaža zanje - tetrapak?

Shutterstock
Tetrapak - univerzalna in po vsem svetu zelo priljubljena embalaža.

Tetrapak je ena izmed najpogosteje uporabljenih embalaž za tekočine, kot so mleko, sokovi, juhe in drugi tekoči prehranski izdelki. Zaradi svojih edinstvenih lastnosti in večslojne strukture, ki omogoča dolgotrajno ohranjanje svežine vsebine brez uporabe konzervansov, je tetrapak postal nepogrešljiv del vsakdanjega življenja. Vendar pa njegova kompleksna sestava zahteva posebno obravnavo pri reciklaži.

Kaj je tetrapak

Vemo, da je to nekaj, kar se praktično v vsakem trenutku najde v vsakem hladilniku. A iz česa je zares sestavljen, čemu služi in kako se rokuje z njim, podrobneje razlaga ta članek. 

Tetrapak je vrsta kompozitne embalaže, sestavljena iz več plasti različnih materialov. Značilna sestava tetrapaka vključuje:

- Papir: Glavni material, ki predstavlja približno 70-80 % tetrapaka. Papir zagotavlja trdnost in obliko embalaže.

- Polietilen: Tanka plast plastike, ki služi kot vezivo med sloji in zagotavlja zaščito pred vlago.

- Aluminij: Uporablja se v notranji plasti embalaže kot bariera proti svetlobi, kisiku in bakterijam, kar podaljšuje rok uporabnosti izdelkov.

Ta večslojna struktura omogoča, da tetrapak ohranja živila sveža dlje časa, hkrati pa ostane lahek in priročen za transport.

Primeri izdelkov, pakiranih v tetrapaku:

- Mleko in mlečni napitki,

- sokovi in sadni nektarji,

- paradižnikova omaka in druge tekoče jedi,

- juhe in omake.

Recikel
Reciklaža tetrapaka

Kako tetrapak pravilno odvržemo

Ko embalažo tetrapak izpraznimo, jo sploščimo in zapremo s pokrovčkom. Tako zavzema 20-krat manj prostora, s čimer prihranimo prostor v zabojnikih in pri transportu. S tem vplivamo tudi na nižje izpuste CO2.

Ločeno jo odložimo v za to namenjeni zabojnik. Vsako komunalno podjetje ima določeno, v kateri zabojnik spada, zato bodite pozorni na napise na zabojnikih in navodila komunalnega podjetja. Običajno odpadno KEMS odlagamo v zabojnik za odpadno embalažo, ponekod pa tudi v zabojnik za odpadni papir.

Proces izločanja tetrapaka v sortirnicah

Zaradi kompleksne sestave tetrapaka je pomembno, da se ta material pravilno izloči in reciklira. V sortirnicah se izločanje tetrapaka izvaja kombinirano, tako s pomočjo strojev kot ročno.

  1. Strojno izločanje: Prvi korak v procesu izločanja tetrapaka je strojno ločevanje. S pomočjo specializiranih robotov, ki so nameščeni ob sortirni liniji, se tetrapak iz traku izloča avtomatsko. Roboti so programirani za prepoznavanje specifičnih značilnosti tetrapaka, kot so oblika, velikost in sestava, ter ga nato ločijo od drugih materialov.

  2. Ročno izločanje: Kljub napredni tehnologiji strojnega izločanja obstaja možnost, da določeni tetrapak še vedno ostane na traku. V tem primeru pridejo v poštev delavci, ki ročno pregledajo trak in odstranijo vse preostale tetrapak embalaže. Ročno izločanje je ključno za zagotavljanje čistosti ločenih materialov, saj omogoča dodatno kontrolo in odstranjevanje morebitnih napak stroja.

  3. Zbiranje v boksih: Izločeni tetrapak se nato odloži v posebne bokse, namenjene za ta material. Ko so boksi napolnjeni, se tetrapak embalaža prenese na nadaljnjo obdelavo ali baliranje.
  4. Baliranje in skladiščenje: Tetrapak embalaža se nato stisne v bale, ki jih je lažje skladiščiti in transportirati do reciklažnih obratov. Bale se nato skladiščijo na posebej določenih mestih v sortirnici, kjer čakajo na prevoz v reciklažne centre.

Recikel
Reciklaža tetrapaka

Snovni krog embalaže tetrapak in higienskega papirja

Snovni krog embalaže tetrapak in higienskega papirja je edini krožni program v Sloveniji na področju higienskih papirnatih izdelkov. V tej krožni praksi se komunalno zbrana embalaža tetrapak usmeri v izdelavo recikliranih papirnatih higienskih izdelkov. Snovni krog je sklenjen takrat, ko higienski papir (reciklirane papirnate brisače, robčki, toaletni papir in drugo) začnejo uporabljati javni zavodi, organizacije in podjetja v isti skupnosti, kjer je bila embalaža zbrana. Lani so organizacije in zavodi, vključeni v KSK, uporabili papir iz skupno 758 ton lokalno zbrane embalaže tetrapak. To predstavlja približno 23 % celotne komunalno zbrane embalaže tetrapak v Sloveniji. S tem so zmanjšali izpuste za 569.923 kg CO2 in prihranili 9.123 dreves. 

Recikel
Reciklaža tetrapaka

Recikliranje

  •      Recikliranje v papirnici poteka z razpuščanjem v vodi, kjer se materiali razslojijo.
  •      Izločijo karton (celulozo), ga posušijo in uporabijo kot vhodni material za izdelavo higienskih papirnatih izdelkov.
  •      Aluminij in polietilen prav tako uporabijo za nove izdelke, kot so npr. podajalniki za papirnate higienske izdelke.

Aktualne novice

trajnost-energija

Škodljive posledice ogrevanja v neustreznih napravah

V času splošne draginje marsikdo išče čim cenejše načine ogrevanja, žal tudi na račun ekologije.

trajnost-energija

Katastrofa, ki jo opazujemo, kot bi se dogajala nekomu drugemu

Podnebje se pod vplivom uporabe fosilnih goriv spreminja hitreje kot kadar koli prej. Skrajni čas je, da to upočasnimo, kar lahko storimo le vsi skupaj.

trajnost-energija

Sončna elektrarna – naložba v bolj samozadostno prihodnost

Sončna energija zanima vse več ljudi, njihovo glavno vodilo je običajno prihranek, izjemno pomemben vidik pa je tudi trajnost oziroma ekologija.

trajnost-energija

Kako se po novem obračunava električno energijo

Agencija za energijo je s prvim oktobrom 2024 z namenom izboljšanja učinkovitosti uvedla nov način obračunavanja omrežnine.

trajnost-energija

Nagel razvoj spremlja nekaj težav, a že obstajajo rešitve

Električna mobilnost je trenutno eden največjih trendov v avtomobilski industriji in ima potencial, da bistveno spremeni prihodnost transporta.

reciklaža

Kaj vse se najde v rumenih zabojnikih

Vsi poznamo in dnevno uporabljamo rumene zabojnike za mešano komunalno odpadno embalažo - ne vemo pa točno, kaj se z njimi dogaja.

trajnost, recikliranje

Proces sortiranja magnetnih kovin

Magnetne kovine, kot so pločevinke s hrano in drugi podobni predmeti, so pogost del mešane komunalne odpadne embalaže, ki jo zbiramo v gospodinjstvih.

ekologija

Kam z odpadki, ki jih ne moremo odvreči v običajne zabojnike

Medtem ko večino odpadkov v Sloveniji lahko odvržemo v standardne zabojnike za ločevanje odpadkov, obstajajo določeni odpadki, ki zahtevajo posebno obravnavo.