Ti odpadki so nevarni za okolje in zdravje, zato jih je treba ustrezno zbrati in predelati. V to skupino sodijo nevarni odpadki, baterije, kemikalije, elektronski odpadki, žarnice in drugi posebni materiali. Pomembno je, da te odpadke pravilno odložimo, saj lahko nepravilno ravnanje z njimi povzroči resne posledice za okolje in ljudi.
- Nevarni odpadki
Nevarni odpadki so materiali, ki lahko škodujejo zdravju ljudi, živali ali okolju. Sem spadajo odpadki, ki so vnetljivi, eksplozivni, strupeni, jedki ali na druge načine nevarni.
Med najpogostejše nevarne odpadke, ki nastajajo v gospodinjstvih, sodijo:
- Barve, laki in topila.
- Različne vrste kemikalij (npr. čistila, pesticidi, gnojila).
- Stare ali neuporabljene zdravilne učinkovine.
- Oljni filtri, motorna olja in maziva.
- Živosrebrne žarnice in fluorescenčne cevi.
Kam jih oddati
Nevarnih odpadkov ne smemo odlagati v običajne zabojnike. Namesto tega jih moramo odpeljati na posebna zbirna mesta ali na mobilne zbiralne akcije, ki jih organizirajo občine. Večina občin v Sloveniji ima urejene zbirne centre, kamor lahko prebivalci brezplačno prinesejo nevarne odpadke. Na teh lokacijah so zagotovljeni ustrezni pogoji za zbiranje, skladiščenje in predelavo nevarnih odpadkov.
Primeri zbirnih centrov v Sloveniji:
- Zbirni center Ljubljana (Cesta dveh cesarjev 101).
- Zbirni center Maribor (Plinarniška ulica 9).
- Zbirni center Celje (Bukovžlak 20).
Občine pogosto organizirajo tudi mobilne zbiralne akcije, kjer na določenih lokacijah postavijo premične zbiralnike za nevarne odpadke. Te akcije se običajno izvajajo spomladi in jeseni, prebivalci pa lahko na določenih mestih v svojih občinah oddajo nevarne odpadke.
- Baterije in akumulatorji
Baterije in akumulatorji vsebujejo težke kovine in druge nevarne snovi, ki lahko ob nepravilnem ravnanju povzročijo onesnaženje tal in vode. Med te odpadke sodijo:
- gospodinjske baterije (npr. AA, AAA),
- avtomobilski akumulatorji,
- polnilne baterije in baterije iz elektronskih naprav.
Kam jih oddati
Baterij in akumulatorjev ne smemo odlagati med mešane komunalne odpadke ali v zabojnike za embalažo. V Sloveniji so baterije in akumulatorje obvezni zbirati na posebnih zbirnih mestih, ki jih najdete v skoraj vsaki trgovini z elektronskimi napravami ali trgovini, kjer prodajajo baterije. Poleg tega imajo številne šole, vrtci in občinske stavbe nameščene posebne zabojnike za zbiranje baterij.
Primeri zbirnih mest za baterije:
- Trgovine z elektroniko
- Večje trgovine z živili
Izrabljene avtomobilske akumulatorje lahko oddate povsod, kjer lahko kupite novega. Obstajajo pa tudi posebni zbirni centri, kjer jih lahko oddate brezplačno.
- Kemikalije in odpadna olja
Kemikalije, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu, lahko postanejo nevarne, če niso pravilno odstranjene.
Mednje sodijo:
- čistila, detergenti, belila,
- herbicidi in pesticidi,
- lepila, topila in razredčila,
- motorna olja, maziva in oljni filtri.
Kam jih oddati
Kemikalij in odpadnih olj ne smemo zlivati v odtoke ali jih odlagati v zabojnike za komunalne odpadke. Odpadna olja lahko oddate v zbirnih centrih, ki so namenjeni nevarnim odpadkom, ali pa jih odnesete v specializirane servise za avtomobile, kjer bodo poskrbeli za pravilno odstranitev. Podobno velja za nekatere bencinske servise.
Zbirna mesta za kemikalije in odpadna olja:
- zbirni center za nevarne odpadke (npr. zbirni centri v občinah),
- specializirani servisi za avtomobile (npr. pooblaščeni avtoservisi),
- nekateri trgovski centri in bencinski servisi (kjer prodajajo motorna olja, sprejemajo tudi odpadna olja).
Poskrbimo za izobraževanje
Nepravilno ravnanje z nevarnimi odpadki, baterijami in kemikalijami lahko povzroči resne okoljske in zdravstvene težave. Zato je ključno, da te odpadke pravilno ločujemo in jih oddamo na ustreznih zbirnih mestih, kjer bodo poskrbeli za njihovo varno obdelavo. S tem prispevamo k ohranjanju našega okolja in zmanjšanju tveganja za zdravje ljudi.
Za dodatne informacije o zbirnih mestih in pravilnem ravnanju z nevarnimi odpadki se lahko obrnete na svojo občino ali preverite spletne strani lokalnih komunalnih podjetij, ki redno objavljajo informacije o zbiralnih akcijah in lokacijah zbirnih centrov.