Trajnost

Kako se po novem obračunava električno energijo

Sofija Modrinjak
28. 10. 2024, 10.52
Posodobljeno:  4. 11. 2024, 09.44
Deli članek:

Agencija za energijo je s prvim oktobrom 2024 z namenom izboljšanja učinkovitosti uvedla nov način obračunavanja omrežnine.

Shutterstock
Obračunavanje električne energije je od oktobra povsem spremenjeno.

Nov način obračunavanja je določen na način, da spodbuja učinkovitost elektrooperaterjev in učinkovitost uporabe sistema električne energije, hkrati pa določa kategorije uporabnikov sistema in medsebojna razmerja njihovih tarifnih postavk tako, da odražajo stroške, ki jih povzročajo pri uporabi sistema električne energije. To v primerjavi s prejšnjim načinom prinaša kar nekaj sprememb.

V času največje obremenitve elektrika najdražja

Prva novost je razdelitev leta na višjo in nižjo sezono. Višja sezona bo trajala od novembra do vključno februarja, nižja sezona pa od marca do vključno oktobra. Druga novost pa je pet časovnih blokov, ki so določeni glede na obremenjenost omrežja. V časovnem obdobju, ko je omrežje najbolj obremenjeno, bo omrežnina najdražja, in obratno. Znotraj posamezne sezone se bodo zvrstili štirje časovni bloki, v sklopu teh pa trije znotraj enega dne – dnevi bodo ločeni na delovne dni in dela proste dni. Pri tem pa se uporabnikom sistema, ki se jim 15-minutne meritve za prevzeto energijo zaradi tehničnih omejitev (starih števcev) ne evidentirajo, še vedno omogoča način izračuna mesečnega zneska omrežnine za prenos in distribucijo po prejšnjem obračunu prevzete energije v obdobju VT in MT.

Shutterstock
Sodobni števci omogočajo natančnejše merjenje porabe.

Dogovorjena obračunska moč

Spremembe so tudi na področju obračunske moči in obračunavanja omrežnine. Obračun po novem temelji na obdelavi 15-minutnih vrednosti naprednih števcev električne energije, pri čemer je določen tudi način izračuna mesečnega zneska omrežnine za prenos in distribucijo uporabnikov sistema, ki se jim 15-minutne meritve za prevzeto energijo ne evidentirajo. Distribucijski operater bo glede na podatke o vaši pretekli porabi vsako leto izračunal dogovorjeno obračunsko moč za vsak posamezni časovni blok za naslednje leto. O novi višini obračunske moči boste obveščeni na računih za junij, julij in avgust tekočega leta.

S premišljeno uporabo lahko stroške zmanjšate

Obračunsko moč boste lahko tudi spremenili. Za odjemalce s priključno močjo enako ali manjšo od 43 kW velja, da vam bo v primeru, da boste dogovorjeno obračunsko moč spremenili ter s svojimi navadami in porabo dogovorjeno obračunsko moč presegali, presežna moč zaračunana. Če dogovorjene obračunske moči ne boste spreminjali, boste o presežni moči v prehodnem obdobju dveh let (leti 2024 in 2025) le obveščeni na računih, zaračunana pa vam ne bo. Po koncu prehodnega obdobja (30. septembra 2026) bo presežna moč zaračunana vsem. Svetujemo vam, da v prehodnem obdobju dogovorjene obračunske moči ne spreminjate. V tem času lahko opazujete svoje navade uporabe električne energije, ugotovite, kdaj in zakaj presežete dogovorjeno moč, kako lahko spremenite svoje navade in obračunsko moč celo zmanjšate. Odjemalci s priključno močjo nad 43 kW boste presežno moč plačevali od dne uveljavitve akta.

Novosti je priporočljivo dobro premisliti, z njimi karseda uskladiti svoje energetske navade in primerno prilagoditi porabo, kjer je to mogoče. Na ta način si lahko dolgoročno zmanjšate stroške omrežnine.

Aktualne novice

shutterstock_220205908

Vsak Slovenec zavrže 78 kg hrane na leto

V Evropski uniji letno zavržemo 58 milijonov ton hrane, v Sloveniji lani skoraj 165.000 ton. Z bolj premišljenimi nakupi in porabo ne bi le pomagali ohranjati čisto okolje in dragocene vire, tudi lep kupček denarja bi prihranili.

trajnost

S trajnostno embalažo proti prepolnim košem

S spremljanjem vsebine koša z embalažo lahko ugotovimo, da je prostora za izboljšave ter zmanjšanje negativnega vpliva na okolje še veliko.

Subvencije foto vodilna

Ne izgubite subvencije zaradi slabih fotografij

Pri pridobivanju subvencij Ekosklada je natančnost dokumentacije ključna. Del nje so tudi fotografije "prej in potem", saj dokazujejo stanje pred začetkom in po končanju del. Slabe fotografije so lahko razlog, da vam subvencijo zavrnejo.

trajnost, trajna-mobilnost

Električni avtomobili - koliko so ekološki in se vanje splača vlagati

Razmišljate o nakupu električnega avtomobila? Vas zanimajo novosti? Svet elektromobilnosti je raznolik s svojimi prednostmi in slabostmi.

trajnost

Nič naj ne gre v nič

Od časa do časa si je treba vzeti trenutek za premislek o svojem načinu življenja.

trajnost, okoljevarstvo, mope, slovenija, evropska-unija, life-ip-care4climate

Slovenija si uspešno utira pot v svetlo, brezogljično prihodnost

Novinarska konferenca Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je potrdila uspešnost Slovenije v trajnostnem razvoju in napovedala obetavne nove projekte.

trajnost-energija

Škodljive posledice ogrevanja v neustreznih napravah

V času splošne draginje marsikdo išče čim cenejše načine ogrevanja, žal tudi na račun ekologije.

trajnost-energija

Katastrofa, ki jo opazujemo, kot bi se dogajala nekomu drugemu

Podnebje se pod vplivom uporabe fosilnih goriv spreminja hitreje kot kadar koli prej. Skrajni čas je, da to upočasnimo, kar lahko storimo le vsi skupaj.