Prvega oktobra je začel veljati nov omrežninski akt, ki bo, kot vse kaže, kmalu postal glavna ovira za konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Poleg tega predstavlja oviro za zeleni prehod, saj bo znatno povečal stroške večini lastnikov sončnih elektrarn, ki so vključeni v shemo net-meteringa.
Net-metering je shema, ki so jo v nekaterih evropskih državah zasnovali kot mehanizem za spodbujanje uporabe obnovljivih virov energije, predvsem sončnih elektrarn (SE). Ključni element te sheme je, da gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem, ki proizvajajo električno energijo iz SE na svojih strehah, omogoča, da presežek energije shranijo v omrežju in jo kasneje, ko jo potrebujejo, prevzamejo nazaj v razmerju 1 : 1. Ta način je še posebej ugoden v nočnem času ali pozimi, ko lastna proizvodnja energije ni mogoča ali je veliko nižja.
Ampak sistem net-meteringa ima svoje pomanjkljivosti; denimo plačevanje stroškov finančne izravnave je bilo skrito kar v tako imenovanem nemerjenem odjemu. Strošek je bil sprva nizek, saj je bilo lastnikov SE malo, volatilnost cen elektrike pa majhna. Nastale stroške izravnave so dobavitelji pokrivali sorazmerno glede na število strank v nemerjenem odjemu.
Izzivi net-meteringa
V zadnjem času pa cene na trgu električne energije močno nihajo. V času, ko samooskrbni odjemalci odjemajo električno energijo iz omrežja (zjutraj, zvečer, ponoči, ob slabem vremenu), so v povprečju za približno sto odstotkov višje od cen v »sončnih« urah, ko samooskrbni odjemalci električno energijo oddajajo v omrežje. To dobaviteljem povzroča visoke stroške, saj imajo stranke z zakonom zagotovljeno pravico letnega net-meteringa po načelu 1 : 1 ne glede na trenutne tržne cene, in to za obdobje celotne življenjske dobe njihove SE – približno 30 let.
Dobavitelji električne energije, združeni v Energetski zbornici, ocenjujejo, da bo letošnji strošek net-meteringa znašal približno 18 milijonov evrov. SunContract zajema deset odstotkov samooskrbnih odjemalcev, torej mora pokriti desetino celotnega zneska. V povprečju to znaša 30 evrov (brez DDV) na stranko na mesec. Ampak tega stroška strankam ne sme zaračunati saj je Agencija za energijo to prepovedala z odlokom.
Države to ne zanima
Pri SunContractu so zato na ministrstvo za okolje, podnebje in energijo že v začetku leta naslovili vprašanja ter začeli opozarjati, da bi morala država prevzeti stroške, ki jih net-metering prinaša. Ministrstvo doslej žal ni pripravilo nobene rešitve, zato se dobavitelji ne morejo ustrezno pripraviti na prihodnje leto. Neaktivnost ministrstva dodatno povečuje negotovost na trgu električne energije in onemogoča vzpostavitev stabilnih pogojev za delovanje sheme net-metering.
Dobavitelji električne energije si zato družno prizadevajo za večjo transparentnost in sistemske rešitve, ki bi omogočile stabilno ter pošteno delovanje trga z električno energijo. Eden ključnih predlogov je, da država najde vir financiranja za pokrivanje stroškov net-meteringa, ki trenutno bremenijo dobavitelje. V nasprotnem primeru bi lahko to negativno vplivalo na celoten trg električne energije in zaupanje strank v uporabo obnovljivih virov energije.
Net-metering, ki so ga zasnovali kot orodje za spodbujanje prehoda na obnovljive vire energije, je torej postal veliko breme za dobavitelje. Reševanje teh izzivov bo zahtevalo hitro in učinkovito ukrepanje države, da bi ohranila stabilnost energetskega trga in še naprej spodbujala uporabo sončne energije v Sloveniji ter s tem prispevala k izpolnjevanju zavez na področju razogljičenja.
SunContract viške kljub vsemu ohranja
SunContract je leta 2018 kot prvi v Sloveniji uvedel storitev, ki omogoča prenos viškov električne energije. S to storitvijo želi prispevati k cilju EU in Slovenije, da bomo do leta 2050 popolnoma prešli na obnovljive oziroma brezogljične vire energije. To prakso so se odločili ohraniti iz treh ključnih razlogov: pravičnost do strank, ki so investirale v SE in lahko same razpolagajo s pridelanimi viški; spodbujanje samooskrbe in možnost prenosa viškov družinskim članom ali prijateljem; viški predstavljajo prihranke, ki zmanjšujejo stroške gospodinjstev.
Čeprav se ne strinjajo z odločbo Agencije za energijo, jo bodo torej spoštovali, kljub temu pa bodo še naprej ohranjali viške za vse stranke, ki so vključene v zeleni prehod prek SunContractove platforme.
Aktivna samooskrba – rešitev za prihodnost
SunContract omenjenih stroškov finančne izravnave torej ni zaračunal nobeni svoji stranki, zato odjemalci niso v ničemer prikrajšani. Še naprej bo ponujal priljubljeno storitev Aktivna samooskrba, ki omogoča prenos viškov. Aktivno upravljanje odjema in proizvodnje ob tem omogoča tudi razbremenitev omrežja ter hkrati zmanjševanje stroškov nove omrežnine na priključno moč.
Enkratni strošek za to storitev znaša 382,16 evra z DDV, kar predstavlja majhen znesek glede na vrednost naložbe v SE. S to storitvijo si odjemalci zagotovijo prenos viškov in zmanjšanje stroškov, ki jih prinaša novi omrežninski akt.