Spremembe z novim omrežninskim aktom
Nov omrežninski akt leto deli na višjo (november–februar) in nižjo (marec–oktober) sezono in določa časovne bloke z višino omrežnine glede na obremenjenost omrežja. Obračun omrežnine bo temeljil na porabi v vsakem 15-minutnem intervalu, ki ga beležijo napredni števci električne energije. Distributer bo izračunal dogovorjeno obračunsko moč za vsak časovni blok, omrežnina pa bo najdražja podnevi med delavnikom v zimskih mesecih, ko je omrežje predvidoma najbolj obremenjeno.
Če je priključna moč manjša ali enaka 43 kW, bo preseganje dogovorjene moči dodatno obračunano za vse presežke v vsakem 15-minutnem intervalu. Med letoma 2024 in 2025 bo o presežkih distributer uporabnike obveščal, dodatni stroški pa se ne bodo zaračunali. Vsi uporabniki s priključno močjo nad 43 kW pa bodo presežke dogovorjene obračunske moči plačevali od 1. oktobra 2024 dalje. Predvsem njim, a tudi vsem ostalim, se zato izplača iskati možnosti, kako ta strošek čim bolj znižati.
Kako znižati strošek omrežnine po novem omrežninskem aktu?
Možnosti je več. Vsak uporabnik lahko s spremljanjem in beleženjem svojih navad uporabe električne energije preuči, kdaj in zakaj preseže dogovorjeno obračunsko moč ter kako lahko svoje navade spremeni, da do tega ne bo prihajalo. Še ena smiselna možnost pa je investicija v hibridno sončno elektrarno.
Kako hibridne sončne elektrarne pomagajo znižati stroške omrežnine?
Hibridna sončna elektrarna, ki vključuje baterijski hranilnik, omogoča uporabnikom, da premostijo najdražje časovne bloke omrežnine. S hranilnikom se lahko zmanjšajo konice porabe električne energije, s čimer se prepreči preseganje dogovorjene obračunske moči. To je še posebej koristno v obdobju visokih tarif.
Poletni meseci so primerni za montažo hibridne sončne elektrarne ali baterijskega hranilnika. Postavitev sistema zahteva pridobitev ustreznih soglasij, kar lahko traja nekaj tednov. Namestitev pa je mogoče izvesti v kratkem času, tudi že v enem tednu.
Dodatni prihranki s pametnim sistemom upravljanja
PRIMER PRIHRANKOV
Gospodinjstvo s toplotno črpalko in letno porabo 11.900 kWh bi lahko brez hibridne sončne elektrarne letos za omrežnino plačalo okoli 577 evrov, skupno pa za električno energijo približno 1.423 evrov. Če bi namestili hibridno sončno elektrarno z močjo 16,28 kW in baterijskim hranilnikom 28,98 kWh ter plačevali elektriko po dinamični borzni ceni, bi se investitorju investicija po upoštevanju državne subvencije povrnila v manj kot sedmih letih, prihranki pa bi bili rezultat lastne proizvodnje električne energije in nižjih stroškov omrežnine.
Hibridna sončna elektrarna, nadgrajena s pametnim sistemom upravljanja, omogoča polnjenje baterije iz omrežja ob nizkih cenah električne energije in najcenejših blokih omrežnine ter porabo ali oddajo v omrežje, ko so cene visoke. To uporabnikom omogoča dodatne prihranke, podjetnikom pa tudi možnost dodatnega zaslužka. Baterijski hranilnik povečuje tudi zanesljivost oskrbe z električno energijo, saj zagotavlja napajanje v primeru motenj, kot so nevihte ali žledolomi.