Osnovna funkcija hibridne sončne elektrarne je zajem in pretvorba sončne svetlobe v električno energijo ter njeno shranjevanje za kasnejšo uporabo, s čimer se povečuje energetska neodvisnost in zmanjšujejo stroški električne energije.
Kako deluje?
Pretvorba sončne svetlobe v električno energijo
Osrednja komponenta hibridne sončne elektrarne so sončni paneli, ki so sestavljeni iz fotovoltaičnih celic. Te so izdelane iz polprevodnih materialov, kot je silicij, in pretvarjajo sončno svetlobo v električno energijo z enosmernim tokom (DC). Količina proizvedene energije je sorazmerna z intenzivnostjo sončne svetlobe in številom nameščenih panelov.
Iz enosmernega v izmenični tok
Proizvedena električna energija se prek pretvornika (razsmernika) pretvori iz enosmernega toka (DC) v izmenični tok (AC), ki je primeren za uporabo v gospodinjstvih in podjetjih. Ta pretvorjena energija se lahko neposredno porablja za napajanje različnih naprav, shranjuje v baterijski hranilnik ali pošilja v javno električno omrežje, kar uporabnikom prinaša dodatne ekonomske koristi.
Shranjevanje energije v baterijskem hranilniku
Baterijski hranilnik omogoča shranjevanje presežkov proizvedene električne energije, ki se lahko uporabi, ko sončne svetlobe ni na voljo ali ko pride do izpada električnega omrežja. S shranjeno energijo se lahko uporabniki izognejo višjim tarifam in optimizirajo mesečne stroške elektrike. Baterijski hranilniki so tako ključni za zagotavljanje zanesljivosti in prilagodljivosti energetskega sistema.
Prednosti odločitve za hibridno sončno elektrarno
Prihranek pri stroških in energetska neodvisnost
Hibridne sončne elektrarne prek lastne proizvodnje električne energije omogočajo samooskrbo, zmanjšanje stroškov električne energije in povečujejo neodvisnost od energetskih podjetij in cen na trgu. Z integracijo baterijskih hranilnikov lahko uporabniki učinkovito optimizirajo svojo proizvodnjo in porabo ter presežke proizvedene električne energije delijo z drugimi odjemalci električne energije, kar v Sloveniji omogoča energetska tržnica SunContract.
Okolju prijazna tehnologija
Hibridne sončne elektrarne ne proizvajajo emisij toplogrednih plinov, kar pomembno prispeva k zmanjšanju globalnega segrevanja in onesnaževanja okolja. Njihova uporaba omogoča koriščenje čiste, zelene energije, spodbuja trajnostni razvoj in varstvo okolja, uporabnikom pa omogoča, da zmanjšajo svoj ogljični odtis.
Dolga življenjska doba
Kakovostne sončne elektrarne imajo dolgo življenjsko dobo, ki lahko presega 30 let. Poleg tega ščitijo strešno kritino pred UV sevanjem, kar podaljšuje njeno trajnost. Naložba v hibridno sončno elektrarno je varna in dolgoročno prinaša zanesljive prihranke. S koriščenjem subvencij, ki so na voljo tako za fizične osebe kot tudi za podjetja pa je nižja tudi začetna investicija v sončno ali hibridno elektrarno.