© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Ikona zaklenjenega članka
Čas branja 14 min.

Susan Abulhawa: Nikoli jim ne bom odpustila!


Jelka Sežun
26. 5. 2026, 07.45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

'Samo to v resnici hočemo: da Evropa in Zahod nehata oboroževati Izrael. Brez vas Izrael ni nič!' pravi palestinsko-ameriška pisateljica Susan Abulhawa.

susan-abulhawa
Šimen Zupančič
Palestinsko- ameriška pisateljica Susan Abulhawa

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Jana za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Jana logo

Nastavi

Kakšno leto je od tega, ko mi je prijateljica rekla, to knjigo moraš prebrati! Tako se me je dotaknila, tulila sem od joka, ko sem jo brala. Moraš, MORAŠ jo prebrati. Govorila je o romanu Jutra v Dženinu, ki ga je leta 2009 napisala Susan Abulhawa. Po takem priporočilu knjigo seveda res moraš prebrati. In sem se v knjižnici postavila v čakalno vrsto. Dolga vrsta je bila, očitno so vsi hoteli brati Jutra v Dženinu. Z razlogom. In potem je Susan Abulhawa, palestinsko-ameriška piateljica in aktivistka, prišla v Ljubljano. Kar je imela povedati, je v luči nedavnega vmešavanja Črne kocke v slovenske volitve še posebej strašljivo.

Ste spremljali dogodke na beneškem bienalu? Zdi se, da Ruse obravnavajo drugače kot Izraelce. Kot da Izraelcem vse oprostijo. Lahko komentirate?

Stvar je v tem, da Rusi ne izvajajo genocida. To je vojna med dvema vojskama, rusko in ukrajinsko, Izrael pa je kolonialna sila, ki izvaja genocid nad večinoma neoboroženim domorodnim prebivalstvom. Ne gre za dve enaki stvari – to, kar počne Izrael, je veliko, VELIKO hujše. To je genocid, dobesedno! Sami so rekli, da bodo Palestince iztrebili. Ne le od 7. oktobra, že vsaj zadnjih 20, 30 let govorijo o »demografskem problemu«, pa kako se znebiti Palestincev, in to tudi počnejo. Pri obleganju Gaze je šlo za to, da ustvarijo take razmere, da se bodo ljudje sami hoteli izseliti, ampak mi smo zelo trmast narod in nihče noče oditi. In zdaj smo tu. To se zgodi, kadar svet dopusti, da kolonialna sila nekaznovano počne, kar hoče. Njihovi napadi so vsakič hujši, bolj barbarski, in zdaj smo prišli do genocida. Evropa, ki preostali svet ves čas tepe po glavi s svojimi slogani o mednarodni ljubezni, svobodi govora, o svetu, ki sloni na pravilih …, nenadoma na vse to pozabi, ker je njihov najljubši projekt, Izrael, tisti, ki to počne. Razkrila se je orjaška hinavščina evropskih vlad in ljudje to vidijo. Evropejci niso neumni; razumejo.

Tako kot mi razumemo, da te »vrednote« niso prave vrednote, že vseskozi so samo slogani, blagovna znamka. Mi smo to že vedeli, zdaj se je posvetilo tudi Evropejcem in da, protestirajo, vlade pa se na to odzivajo z brutalnim zatiranjem in represivno zakonodajo. Poglejte, kaj Nemčija dela ljudem na ulicah, svoj lastni narod pretepajo. Ljudje v uniformah nekaznovano pretepajo ljudi … Britanci svojo mladino mečejo v zapor! Na Zahodu ljudje izgubljajo službe, če kaj rečejo.

Novinarje odpuščajo, na primer tistega italijanskega novinarja, ki je na tiskovni konferenci samo rekel, govorite, da mora Rusija plačati obnovo Ukrajine, ali bi moral torej tudi Izrael plačati obnovo Gaze (Gabriele Nunziati je delal za agencijo Nova in ta je kmalu po tem vprašanju na tiskovni konferenci Evropske komisije prekinila sodelovanje z njim, op. a.), in so ga naslednji dan odpustili. Vse to, o čemer evropske države in Zahod na splošno pridigajo svetovnemu jugu – svoboda govora, svoboda tiska – nenadoma ne šteje več, ko začnejo ljudje govoriti stvari, ki jim niso všeč.

susan-abulhawa
Šimen Zupančič
Susan Abulhawa:Mislim, da sta Gaza in Palestina na splošno portal v prihodnost, skozi katerega moramo vsi.

Pa se vam ne zdi, da se stvari – zelo počasi – spreminjajo? Vse več ljudi prihaja na ulice protestirat proti Izraelu.

Ja … Zelo počasi gre. Veste, ta genocid se ni kar nenadoma pojavil – ker je zdaj zelo viden, so ga ljudje opazili, a brutalnost Izraela do Palestincev se dogaja že osemdeset let. Vsi so osredotočeni na Gazo, a Izrael vsak dan pobija ljudi na Zahodnem bregu. Vsak dan! Izraelski naseljenci vdirajo v palestinske domove, kradejo, pobijajo, pretepajo in Palestinci jim čisto nič ne morejo. In svet je kar tiho. Že desetletja je tako. Ker je svet od blizu videl genocid, je ljudem prebudilo vest, seglo jim je v srce in povzročilo, da še enkrat premislijo o vsem, kar so jih učili. Celo mladi Judje so začeli opažati laži, ki so jih bili naučili. …

A res gre zelo počasi. In ni bistvo v protestih, v prebujanju ljudi, potrebno je dolgotrajno vztrajno delovanje. In to me skrbi, bojim se, da se bodo ljudje naveličali protestiranja, se vrnili domov in potem bo konec. Kajti ta boj je dolg, mi se borimo že več generacij, jaz sem ta boj podedovala po svoji babici in dedku, po svojih starših. Zavedamo se, da sadov tega boja ne bomo videli v času svojega življenja. Zato me skrbi, da protesti ne bodo trajali, kajti države so proti. Sionistična propaganda je že od nekdaj zelo močna. Zdi se, da imajo kupe denarja. Samo zadnjih nekaj let so vložili vsaj milijardo dolarjev v širjenje sionistične propagande. Imajo tudi veliko podporo pri zahodnih medijih, o tem ni dvoma.

Zame je pomembno, da Evropejci razumejo, da se na prvi pogled zdi, da so solidarni z nami, ampak odkrito rečeno, najprej bi morali pogledati sebe, svojo utvaro, da imajo svoboden tisk. To, da Evropejci ščitijo idejo o demokraciji, pravico do svobodnega govora, to, da greš lahko na ulice, ne da bi te zaradi protesta proti genocidu vrgli v zapor, to je boj za Evropejce in tudi za njihovo lastno korist, ne le za nas. Mislim, da sta Gaza in Palestina na splošno portal v prihodnost, skozi katerega moramo vsi. S tem hočem povedati, kako bo tisto, kar se zgodi zdaj, določalo prihodnost naše človeške družine. Če gremo po poti Izraela, bo naša skupna človeška prihodnost to, da bodo močni lahko šibkim delali, kar se jim bo zdelo.

Ampak tako je že skozi vso zgodovino človeštva.

No, mislili smo, da imamo postavljene mehanizme, s katerimi smo skušali to preprečiti. Obstaja pa še druga pot. Lahko gremo po palestinski poti, to je pot pravičnejšega sveta, pot dejanskih mednarodnih zakonov in resničnih človeških pravic, ekološke zaščite in prevzemanja odgovornosti za posledice. Vsi smo ogroženi, če dopustimo, da Izraelu uspe. Po mojem bo to največja nevarnost, v kateri se je kdaj znašlo človeštvo, še posebej zaradi prihoda strojev smrti, ki jih upravlja umetna inteligenca. Ne vem, ali tudi drugi vidijo nevarnost, ki jo vidim jaz, to ni zgolj nevarnost za nas, temveč za ves svet. Kot pravite, to so počeli že v vsej zgodovini človeštva, ampak ljudje so skozi zgodovino kljubovali, kot vrsta smo se poskušali razvijati. In v veliko pogledih smo se – prerasli smo suženjstvo, prerasli smo gladiatorske arene, polagoma se prebijamo proti nečemu, kar razumemo kot pravičnejše in boljše življenje. Izrael je ostanek preteklosti, anahronizem. Ustvarja naseljenske kolonije, kakršne je družba že zavrnila.

Medtem mi že vemo, da je zločin vdreti v deželo drugega ljudstva, ga pobijati in mu jemati zemljo, čeprav se to do neke mere še dogaja, a koncept smo že v celoti zavrnili, Izrael pa nas vleče nazaj, to gibanje naseljenskih kolonij nas vleče v nekaj zares temačnega. In to počnejo vsemu svetu na očeh. Ljudje, ki imajo vest, se odzivajo na to, gnusi se jim. Na žalost se počutijo nemočne. A tudi ta občutek nemoči je vsiljen, umetno ustvarjen. Ljudje nismo nemočni, skupaj, v velikem številu smo zelo močni in vladajoče je tega strah, zato so pa uvedli vse te nove zakone, vse te primere, ko hočejo iz protestnikov, ljudi, ki ukrepajo, narediti svarilni zgled.

Mislite, da se lahko ta konflikt kdaj razreši, po vsej tej moriji … je mogoče mirno skupaj živeti?

Ne gre za konflikt, zavračam to besedo. Konflikt je to, kar se dogaja med Rusijo in Ukrajino. Če se midve ne strinjava, je to konflikt mnenj, ampak pomeriva se kot enakopravni. Naseljenski kolonializem pa ni konflikt, to je čista, nedestilirana zatiralska agresija. Gre za sistem judovskega zatiranja – nagajanje, ropanje in uničevanje domorodnega prebivalstva, ki tu neprekinjeno živi že tisočletja. To je projekt evropskega naseljevanja, ne pa konflikt.

Kakorkoli že to imenujete, se lahko kdaj razreši, si lahko predstavljate, da bi Izraelci in Palestinci živeli skupaj brez vojne in pobijanja? Je to mogoče?

To je odvisno od Izraela, ne? Oni imajo puške. Si vi lahko to predstavljate?

Ne, ta hip se zdi brezupno.

Naj bo jasno: Palestinci smo tam doma, mi ne prihajamo iz Ukrajine, Belorusije, Finske, Francije, Rusije ali iz Jemna, Iraka … Mi smo iz Palestine in nimamo na vsem svetu nobene druge države. Vse naše zgodbe so se začele tu, vse se tukaj končajo, tukaj so pokopani naši predniki. Tu so vsa naša zgodovina, vse naše zgodbe, naša kultura, naša hrana … vse izvira od tod. Mi spadamo sem.

Izraelci gredo torej lahko nazaj, od koder so prišli. Lahko gredo k hudiču, če hočejo, ali pa lahko živimo kot enakovredni. To je edini način. Imajo izbiro: če hočejo ostati, nam ne morejo gospodovati, lahko živijo le kot nam enakovredni. To je edina možnost. Sicer se jim bomo vedno upirali. Vi bi se tudi. Iz moje, iz palestinske perspektive: nikoli se ne bomo sprijaznili s tem, da smo njihovi podložniki, da smo manjvredni človečki, ki se jim moramo umakniti zato, da bi vsak Jud na svetu lahko imel še eno dodatno državo. Jaz tega ne sprejemam. Moja babica je umrla v z mrčesom preplavljenem begunskem taborišču zato, da bi neka Judinja iz druge države imela dodatno hišo. To je taka neverjetna krivica!

Vse, kar nam svet slika kot ideal, je tukaj v resnici postavljeno na glavo. Pred prihodom sionizma je bila Palestina večverska, večetnična, multikulturna dežela. Iz babičinih zgodb vem za judovske in krščanske sosede, kjer so si ženske delile tabun (glinena peč na prostem). Mi smo bili tisti ideal, za katerega Evropa trdi, da je evropska vrednota, zdaj pa so iz tega naredili izključujočo, rasistično, genocidno, neznansko nasilno deželo. In to podpirajo. To je izrojeno.

susan-abulhawa
Šimen Zupančič
Pisateljica Susan Abulhawa

Ali ljudje v Izraelu berejo vaše knjige, imate kakšne odzive?

Preberite še

Ne vem, briga me. Zdaj mi je že vseeno, kaj mislijo. Nekoč mi ni bilo, mislila sem, da obstaja upanje, da bi lahko skupaj sobivali. Ampak nič več. Nikoli jim ne bom odpustila, nikoli ne bom sobivala z njimi, če ne bodo prevzeli odgovornosti in dali odškodnine. Absolutno ne! Preveč je. Že tri leta gledamo razparana, obglavljena trupelca svojih otrok. Zares so obglavljali otroke. Lagali so o obglavljenih otrocih in skupinskih posilstvih, pa je bilo vse razkrinkano kot laž.

In prav te stvari so oni delali nam, pa ne šele od 7. oktobra 2023. Ljudje so končno začeli brati in raziskovati, zdaj dobivam odzive novih bralcev, ki odkrivajo resnično zgodovino tega, kar se je dogajalo v Palestini. Izraelcem večinoma ni mar, nekje sem prebrala statistiko, da jih 93 odstotkov podpira izraelsko početje. Ko sem to prebrala, sem si mislila, briga me, nobenega opravka nočem imeti z njimi, nikoli ne bom sobivala z njimi. Ali naj odidejo ali pa jih je treba deradikalizirati. Potrebujejo prevzgojni tabor ali nekaj takega.

Meni se zdi nepopisno ironično, da Izraelci snemajo zelo ganljive filme s protivojnim sporočilom. Potem pa naredijo to, kar zdaj počnejo. Isto ljudstvo!

Izraelsko protisionistično gibanje je zares nepomembno, čisto drobceno, a levica jim daje tako veliko vidnost, da je videti … En dober film in svet misli, oh, kakšna cvetoča demokracija. Statistika pa je zelo drugačna, njihovi družbeni mediji so povsem drugačni. Imajo trende na TikToku, v katerih se norčujejo iz sestradanih Palestincev ali iz palestinskih mater, ki pestujejo svoje mrtve otroke. Na profilih na straneh za zmenke so fotografije, kako delajo zločine, to se jim zdi seksi. Preverite sami, lahko poguglate. O tem govorim, ko pravim, da je ta družba iztirjena. Tudi druge države so začele to opažati, pa ne le zaradi podob iz Gaze, temveč zato, ker ti vojaki potujejo v druge države na počitnice in svojo patologijo prinesejo s seboj. Judovska nadvlada je nekaj resničnega, nasilje v njih je resnično. Nekatere države, na primer Tajska, imajo znake »Izraelci niso dobrodošli«.

Na Tajskem je tega največ, pa tudi v Vietnamu, v nekaterih delih Indije. Ker pridejo in vse opustošijo ali se kruto obnašajo do drugih, nanje gledajo s prezirom, kot da so njihovi služabniki. Tako so naučeni, to je v izraelski družbi normalno in to prinesejo s seboj, kadar potujejo v tujino. Sionizem je rak. Ni koloniziral le naše dežele, ni uničil le naših življenj, koloniziral je tudi judovstvo, koloniziral je biblijo. Šokantno je, kako jim je uspelo razširiti tako toksično ideologijo. Tu v Evropi, ki naj bi zavrnila nacizem, etnično in rasno nadvlado, ste zdaj to povsem sprejeli.

Mislim, da gre pri Nemčiji za to, da imajo zaradi 2. svetovne vojne ogromen občutek krivde, zdaj pa se poskušajo za svoja dejanja odkupiti in gredo v drugo skrajnost.

Tega ne sprejemam. Za Nemčijo je to že tretji genocid v enem stoletju. Le kaj je narobe z njimi? Resno, kaj jim je? So res tako neumni, da ne opazijo genocida? Tega ne počnejo zaradi občutka krivde. Saj nacisti niso pobijali le Judov, pobili so tudi kup drugih ljudi, v 2. svetovni vojni je bilo na desetine milijonov žrtev – a fokus je le na eni skupini ljudi, odškodnine le za eno skupino. Koliko ljudi so pobili v Sloveniji?

Veliko.

Tako je! Pa kdo ve za vas? So vam plačali odškodnino? O tem govorim. Prav Nemčija bi morala dobro vedeti, kako je videti genocid. Ne sprejemam ideje o krivdi. Zdi se mi ne le neverjetna, temveč tudi naravnost odvratna.

Odnos se spreminja od spodaj navzgor, sprememba pa še ni dosegla evropskih vlad.

Vedno pravim, da ima Izrael moč le pri zgornjem sloju. V spodnjih slojih je imel podporo le zato, ker nadzoruje zgornji sloj, ki širi informacije, ki v bistvu oblikuje javno mnenje, sprejema zakone, upravlja medije, ki snema filme, objavlja knjige. Pobili so skoraj vse novinarje v Gazi, ki so snemali vojno, dobiti skušajo tudi dostop do nadzora nad družbenimi mediji. Zdaj je prepozno, ljudje so videli, kar so videli, a trudijo se, Izrael je zelo dober pri tem, da zgodbo obrne na glavo. Nikoli pa niso imeli moči nad množicami, ker nimajo moralno vzdržnega in prepričljivega argumenta. Tiste zgoraj prepričata denar in moč, onih spodaj pa ne.

Njih prepričajo argumenti, ki temeljijo na morali, človečnost in pravičnost, za vse to pa Izrael nima argumenta, prav v tem je palestinska moč. Ljudi se dotakne naša pripoved, naša zgodba, a ker nimamo denarja, moči in dostopa, jo ljudje težko slišijo, težko nas vidijo. Podobe, ki jih imajo, je oblikoval Izrael. Filmi, knjige, karkoli, nas slikajo kot nore teroriste, nasilne in nerazumne, kot neciviliziran, nekulturen, neumen narod ali pa kot uboge, pomilovanja vredne žrtve. Nikoli pa nismo prikazani kot narod z lastno avtonomijo in kompleksnostjo, s prastaro veličastno zgodovino. Izredno ceno smo plačali za to, da se ljudje vsaj ozrejo, nas zares vidijo, še enkrat premislijo, preizprašajo svojo podobo o nas. Tega se zavedamo in nas zelo boli, a zares upam, da se bo sprememba, o kateri govorite, še razširila, da bo ljudem vse skupaj postalo še bolj jasno.

Kaj lahko navaden človek, na primer tu v Sloveniji, še naredi poleg tega, da se udeležuje protestov?

Najprej in predvsem se poučite, da boste resnično razumeli, kaj počne Izrael. Ko ljudje zares razumete, kaj je naredil nam, boste šele razumeli, kaj je naredil vam, ko je oblikoval vaša življenja, oblikoval vaše vlade, tisto, kar ste smeli videti in vedeti o svetu. To opažamo tudi v ZDA. Ljudje se prebujajo in se sprašujejo, zakaj so nam vse življenje lagali. Zakaj vse učbenike v ZDA izdaja podjetje, katerega lastnik je agent Mosada? Ne vem, ali to veste, a pokojni Maxwell,  oče Ghislaine Maxwell (ki je Jeffreyju Epsteinu priskrbela dekleta, op. a.), je bil lastnik podjetja, ki ustvarja ameriške učbenike. Bil je sionistični izraelski agent Mosada, ki je vplival na učbenike v ameriških šolah. Ljudje so ogorčeni. In zato govorim o tem, da se poučite, kajti ko boste zares začeli brati, kopati in raziskovati, boste videli, kako velik vpliv na dogajanje je imel Izrael že ves čas na Zahodu. Nekaznovano so lahko toliko nasilja zagrešili zato, ker imajo nadzor nad zgodbo, ki jo smete videti. Ko se bodo Evropejci in zahodnjaki dobro poučili, bodo naslednja dejanja samoumevna, kajti borili se boste za lastno družbo, za lastne svoboščine, za lastno avtonomijo.

Samo to v resnici hočemo: da Evropa in Zahod nehata oboroževati Izrael. Brez vas Izrael ni nič! Vse, kar slišite o bleščeči izraelski tehnologiji, to je vse sranje in največja laž. Kar raziščite, pa boste videli, na čem sloni njihova ekonomija. Njihovo bogastvo izvira iz naslednjih virov: prvič, zemljo in resurse so ukradli prvotnim naseljencem, drugič, največja industrija v Izraelu v skoraj vsej njegovi zgodovini razen v zadnjih dvajsetih letih so »krvavi diamanti« (diamanti, izkopani na območjih vojnih spopadov, povezani s hudim izkoriščanjem, prisilnim delom in kršitvijo človekovih pravic, op. a.). Izrael nima nobenega rudnika diamantov, diamanti pridejo izključno od nasilnega izkopavanja v Sierri Leone, Južnoafriški republiki, Angoli … To je še ena umazana zgodba iz izraelske zgodovine. Krvavi diamanti še vedno predstavljajo 45 odstotkov gospodarstva, 40 odstotkov je tehnologija smrti in nadzora, ki jo izvažajo po vsem svetu, celo v dežele, ki so pod embargom OZN. Kar 85 odstotkov njihove tehnologije je namenjene smrti, nadzoru in izkoriščanju virov. Potem pa dobijo še milijarde in milijarde dolarjev iz ZDA. Ljudje govorijo o štirih milijardah pomoči, ampak to je le delček tega, kar v resnici dobijo.

Čisto od vsake postavke v ameriškem proračunu dobijo delež, ne le od postavke za obrambo, temveč tudi od zunanjega ministrstva, šolstva, zdravstva …, na stotine milijonov dolarjev iz proračuna dobi Izrael. Dobijo tudi milijarde dolarjev od donacij in dobrodelnih organizacij, pa odškodnine iz Evrope še vedno dobivajo. Iz vsega tega izvira njihovo bogastvo. Ob vsem tem jim Evropa pošilja še orožje in daje politično zaščito. In zato Izrael brez vas ni nič. Imajo najboljše zdravstvo, dobivajo subvencije za hrano … in vse to od vas, vse pride iz ZDA in Evrope. Želim si, da bi Evropejci to spoznali. Vse to je objavljeno. Treba je malo kopati, ker Izrael vse to dobro skriva, ustvarja podobo nedolžnosti, demokracije, moralnosti, ustvarili so svojo podobo svetilnika v morju teme … to je slika, ki so jo ustvarili v evropskih glavah. V resnici je ravno nasprotno. Poučite se.

01_nasl_21.jpg
revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!
jana

Digitalna naročnina

Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!

Naročite Jana Premium
Jana

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.

jana

Digitalna naročnina

Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!

Naročite Jana Premium

© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.