© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Rojena v Jugoslaviji


Jelka Sežun
19. 5. 2026, 06.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ne bom rekla, vsega je kriva petanka, ta ni prav ničesar kriva, vsekakor pa se je s petanko začelo.

ob robu.jpg
Osebni arhiv
Alena Sivka

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Jana za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Jana logo

Nastavi

Ne bom zelo podrobno, dovolj je, če veste, da je petanka francoska sestrična balinanja. In zelo zasvojljiva igra, očitno, imam kolegico, ki v toplih mesecih živi in diha petanko, že vso deželo je oblezla na tekmovanjih, prodira pa tudi že čez slovenske meje.  Tako je šla zadnjič tekmovat v hrvaške Vodice, malo ven iz Šibenika, in si je za to priložnost nadela novo majčko, ki ji je bila zelo všeč, tako z napisom »I was born in  Yugoslavia« (Rodila sem se v Jugoslaviji) in z zastavo nekdanje skupne domovine, tisto tribarvnico z rdečo zvezdo. Smo bili s Hrvati le pod isto streho nekoč, malo jugonostalgije menda ne škodi? No, na turnirju vsekakor ni, poroča, da je majčka sprožala občudovanje, ljudje so jo spraševali, kje bi jo lahko kupili, ena jo je hotela pa kar pri priči sleči in ji majico odkupiti.

Krvavo je postalo pozneje, potem ko je neka hrvaška petankarica, ki je na tekmovanju ni bilo, majčko videla na fotografiji in ponorela. Da je to žaljivo, je razgrajala in tako zakurila družbena omrežja, da so se v zgodbo potem vpletli še mediji, najprej hrvaški, Slobodna Dalmacija, Info vodice in Dnevno Hr, na primer, za njimi pa še slovenski s stimulativno klikabilnimi naslovi, kot je »Slovenka na turnirju v Vodicah zaradi majice skoraj povzročila mednarodni incident, poglejte, kaj je oblekla« ali pa »Burni odzivi na omrežjih: Slovenka v Vodicah nosila majico s kontroverznim napisom«. Vas lahko kar tukaj ustavim – napis ni niti malo kontroverzen, je kvečjemu biografski podatek. Večina tistih nad 35 let se nas je rodila v Jugoslaviji, tudi jaz, čeprav si tega ne dam pisati na majice, a ne zdi se mi nič sramotnega. Rodiš se, kjer se rodiš, nobene besede nimaš pri tem. In mi tudi nima biti za kaj nerodno, se mi zdi.

Podobno meni tudi večina od več kot 50.000 ljudi, kolikor jih je prebralo zapis na njenem Facebooku. Članki v časopisih, naših in hrvaških, so si zelo podobni, nihče zares ne razloži, kaj je bilo na tisti majici tako zelo groznega, da bi lahko zanetilo »mednarodni incident«, so pa zelo obširno citirali najrazličnejše petankarske klube in zveze, tudi slovensko, ki so se drug drugemu opravičevali in zatrjevali, da  »navedeno« ni njihovo uradno stališče. Ja, pa žal jim je, da je »ta dogodek zasenčil pozitivno športno atmosfero in trud, vložen v organizacijo turnirja«. Prvič, ena majčka ne more biti »dogodek« in tudi ni ničesar zasenčila. Če že, je domnevno zasenčenje povzročila histerična reakcija na nedolžen kos oblačila. In potem so objavljali fotografijo z njenega FB, a jo dosledno imenovali »Slovenka« in ji zameglili obraz, nekje so potem dodali še posnetek njene objave na FB, iz katerega si potem lahko z enim klikom izvedel, kako je »Slovenki« ime.

Preberite še

In nobeden, niti eden je ni poklical in vprašal za njeno plat zadeve. Kakšno šlampasto novinarstvo! Jaz sem že prej vedela, da je povzročiteljica tolikšnega hrvaško-slovenskega zgražanja Alenka Sivka, ker mi je povedala. In vedela sem tudi to, da ni bil nad popolno histerizacijo tistega nedogodka nihče bolj šokiran kot ona. Luštna majčka se mi je zdela, je rekla, všeč mi je bila. Nisem hotela provocirati, pravi, še na misel mi ni prišlo, da se bo komu zdela kakorkoli žaljiva. Ali moteča. Ali karkoli. Samo majčka je.

Je Alenka naredila kaj narobe? Ne, samo podcenila je – ali še bolje, pozabila upoštevati – hrvaško (pre)občutljivost za simbol, ki ga je pred več kot tridesetimi leti nosila vojska, ki je njim naredila veliko več hudega kot nam. Samo da to ni problem Alenke ali kateregakoli Slovenca, to bo moral narod, ki časti Thompsona in iz pozabe sam vleče ustaške simbole, predelati sam. Verjamem, da nekoč bodo.

Vsaka majčka z napisom še ni provokacija. Vsaka majčka še ni povod za poziv k linču. Včasih je majčka čisto zares samo majčka.

01_nasl_20.jpg
revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!
jana

Digitalna naročnina

Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!

Naročite Jana Premium
Jana

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.

jana

Digitalna naročnina

Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!

Naročite Jana Premium

© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.