© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Ikona zaklenjenega članka
Čas branja 3 min.

Mi ‘mamo se fajn – če vam prav je al’ ne!


Sonja Grizila
19. 5. 2026, 04.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Če se spomnite pesmi z zgornjim naslovom, ki jo je popeval ansambel Gu-Gu, niste ravno rosno mladi.

uvodnik - shutterstock.jpg
Shutterstock
Kako kakovostno pa je vaše življenje?

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Jana za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Jana logo

Nastavi

S konca osemdesetih je, ko se v razpadajoči Jugi na splošno nismo imeli več zelo fajn, kot posameznikom pa nam je lahko bilo zelo lepo, odvisno pač od tega, kaj smo pričakovali od življenja. In s kom smo se primerjali. Ampak najprej zgodba.

Ker živim v neposredni bližini sodnega prevajalca in tolmača, srečujem veliko zanimivih ljudi, ki prihajajo po prevode svojih dokumentov. Pred dnevi sem spoznala bradatega Rusa, ki je ravnokar dobil hčerkico in živi z ženo kakšno leto in pol v Ljubljani. Navdušen je – kakšen mir, urejeno mesto, svež zrak, prijazni ljudje, odlična hrana …, kar ni odnehal s pohvalami. Izkazalo se je, da je Jud in da se je z ženo izselil v Izrael, da bi se izognil vpoklicu v rusko vojsko. Naselili so ju na sever države, tam pa so prebivalci zaradi alarmov in dronov večino noči preživeli v kleteh, podnevi pa so najbolj goreči med njimi preganjali Palestince z njihovih domov.

Zakonca sta zdržala pol leta, potem pa sta se preselila v raj – k nam. Še dobro, da ne razume kaj prida slovensko (ženi gre bolje), sicer bi z grozo poslušal in bral, da pri nas vse razpada, da nas je prejšnja vlada do vratu zadolžila, da je treba bogate še dodatno nagraditi, da bodo bolj goreče skrbeli za nas, nesposobneže … In tako dalje. Ampak najprej je treba pietetno zakopati goro kosti, to je vsekakor prioriteta. Da ni nobenega dvoma, kdo je na oblasti.  

In čeprav sestavljavci desne koalicije tekmujejo, kateri bo bolj črno naslikal grozno sedanjost, ki jo bodo morali mukotrpno sanirati, prihajajo – kot vsako pomlad – na površje podatki. Podjetniki so imeli lani lepe dobičke, pravi slovenska statistika. Svetovne in evropske meritve pa kažejo, da smo nenavadno zadovoljni (takoj za Dansko, ki je prva) in da smo po kakovosti življenja čisto na vrhu, torej nam lahko drugi zavidajo. Vsi kazalniki sicer niso tako odlični, s produktivnostjo recimo ne znamo zlesti na zeleno vejo in naše zaupanje v uradne institucije ni ravno visoko, kljub temu pa Eurobarometer ni našel pri nas nič takšnega, kar bi nas moralo posebej skrbeti. Vemo pa, da bi bilo pametno marsikaj popraviti – in ne poslabšati z rokohitrskimi odločitvami novega parlamenta. Smo nemočni? Naslednji dnevi in tedni bodo pokazali, koliko razuma in poguma imamo državljani; podpisi za referendum so prvi preizkus. Da bi ga ustavno sodišče zavrnilo, ker interventni zakon vsebuje tudi davke, ni verjetno – pri odločitvi lahko to vsebino izloči, kot je to storilo že mnogokrat.

S kakovostjo življenja smo torej zadovoljni, pri tem pa le moramo pomisliti, da ni odvisna samo od plače in stanovanjskih razmer, ampak od našega odnosa do vsega in vseh. Predvsem bi nas morala skrbeti osamljenost ljudi v vseh generacijah, ne le starejših, ki žal niso največji problem – dokler so še pri močeh, se vendarle družijo in zaposlijo z delom, ki jih vsaj malo veseli. Bolj nas lahko skrbijo otroci, mnogi se družijo samo še s telefonom, in njihovi starši, ki preživljajo prosti čas na enak način. Pri tem pa imajo občutek, da prostega časa sploh nimajo.

Ves izgubljeni čas in odnose skušajo potem nadomestiti z nepozabnimi počitnicami v eksotičnih krajih, priznajmo, prav zdaj brskamo po turističnih katalogih, zelo verjetno pa imamo kakšno »destinacijo« že rezervirano in zanjo plačujemo po obrokih. In potem se na dopustu prepiramo, ker v siceršnjem življenju sploh nismo skupaj in ne znamo reševati problemov takrat, ko nastanejo. Ne, seveda ne bom pridigala, kako se je luštno povezovati z družino in prijatelji na kakšnem pikniku, pohodih, kolesarjenju in obiskati kraje v Sloveniji, za katere komaj vemo, da obstajajo. Ker morda to počnete, glede na to, da smo očitno zadovoljni s kakovostjo življenja. Pa lepo poletje in imejmo se fajn!

01_nasl_20.jpg
revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!
jana

Digitalna naročnina

Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!

Naročite Jana Premium
Jana

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.

jana

Digitalna naročnina

Začnite preizkusno naročnino za samo 0,99 evra!

Naročite Jana Premium

© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.