Na našem tržišču so se pojavile pred nekaj več kot dvema desetletjema. Po stari navadi smo jih poimenovali po blagovnih znamkah in so slovensko ime dobile dokaj pozno. Tako je k nam najprej prišla blagovna znamka Agryl, zato jih ponekod po Sloveniji imenujejo agril, drugod so se najprej srečali z znamko Covertan in te prekrivke zdaj imenujejo tako. Najpogosteje pa jo imenujemo z imenom slovenske blagovne znamke Vrteks. Gre za posebno vlaknato kopreno, ki je lahko različne gostote. Imamo lažje, spomladanske koprene in težje, zimske koprene. Razlikujejo se po tem, kako goste so.
Agrokoprena ne ogreje tal, je pa vseeno koristna
Agrokoprena deluje tako, da ne prepušča čez dan ogretega zraka v jasno, nočno nebo. Zelo dobro deluje zdaj, v jeseni, ko je zemlja ogreta. Takrat ima kaj zadržati, saj deluje tudi topla zemlja in ponoči greje zrak pod kopreno. Zato je moj prvi odgovor, da je jeseni smiselno pokrivati vrtnine, a seveda ne vseh. Plodovk zdaj ni smiselno več reševati, zanje je preprosto prehladno. Solatnice pa bodo za prekrivanje hvaležne, a ne še zdaj, seveda. Zdaj prekrijte morda del grede, če kmalu potrebujete solato.
Spomladi, ko je zemlja mrzla, je seveda ne more ogreti. Zato pokrivanje tal po setvi ne pripomore k toplejši zemlji in hitrejšemu vzniku semena. Spomladi je torej še vedno treba počakati, da se zemlja za posamezne vrtnine primerno ogreje. V hladno zemljo (do 8 oC) lahko sejemo le bob, grah, solato, redkvico in krešo. Presajamo pa tudi sadike kapusnic in solate.
V suhem vremenu agrokoprena zadržuje v tleh tudi vlago, kar pride prav tudi poleti. Takrat celo delno hladi tla, saj jih rahlo zasenči. Še bolje kakor plosko pokrivanje setev poleti pa je, da agrokopreno rahlo dvignemo s tal tako, da jo pripnemo na palčke.
Po setvi preprečuje tudi pticam, da bi pozobale posejano seme, mačkam pa, da bi razbrskale zemljo.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 43, 22. oktober 2024.