Nasveti

Búdl ali gorenjska prata

Lara Jelen
14. 4. 2022, 22.55
Posodobljeno: 14. 4. 2022, 23.03
Deli članek:

Špela Vodovc je sanjala o tem, da bi popotnikom z vsega sveta na kuharskih tečajih predstavila tradicionalno slovensko kulinariko in jim s tem pričarala nepozabno izkušnjo. Spoznavanje lokalne kulinarike ob druženju z domačinko, ki jih uči, kako pripraviti tradicionalno slovensko hrano, se je izkazalo za odlično kombinacijo. Izdala je tudi knjigo Cook Eat Slovenia, o kateri pravi, da je več kot kuharska knjiga, saj predstavlja kulinarično tradicijo naroda in zapuščino njene družine. V njej je tudi recept za gorenjsko prato, ki se pripravlja po velikonočnih praznikih. Tekst: LARA JELEN foto: MATEJA JORDOVIĆ POTOČNIK

Mateja J. Potočnik
Búdl ali gorenjska prata

»Pri nas doma je velika noč družinski praznik, ko se ob mizi, polni dobrot, značilnih za ta čas, zberemo vsi člani družine. Všeč mi je, da ima prav vsak od nas svoje opravilo, povezano s pripravo velikonočne pojedine. Tako ženski del poskrbi za barvanje velikonočnih jajc, peko potice in pripravo hrenovih omak, oči pa je glavni za kuhanje in rezanje šunke,« pravi sogovornica. Spominja se, kako jim je dedek Rudi ob velikonočnem zajtrku rad razlagal simboliko posameznih jedi: potica predstavlja Kristusovo krono, jajca kaplje krvi, korenina hrena žeblje in šunka Kristusovo telo. »Rad se je pošalil, da kaplje krvi predstavlja tudi rdeče vino, zato je to postalo obvezen del velikonočnega zajtrka. Odrasli so v njem uživali vse tja do kosila.«

Stran ne bomo metali

Če nam po velikonočnem praznovanju ostajata šunka in kruh, lahko naredimo prato oziroma budl, tradicionalno gorenjsko jed. »Včasih so za sočnost nadevu dodajali vodo, v kateri se je kuhalo prekajeno svinjsko meso (glava, rebra, vrat, šunka), danes pa kar mleko. Narejena je zelo podobno kot kruhovi cmoki, vendar ji tisti značilni okus da prav prekajeno meso. Zmes so včasih natlačili v svinjsko črevo ali mrežico, danes pa prato oblikujemo kar s papirjem za peko in spečemo v podolgovatem pekaču. Najboljša je še topla. Ker je prava kalorična bomba, zraven postrežemo samo mešano spomladansko solato.«

Sestavine za 4 osebe

400 g starega belega kruha

100 ml mleka

4 jajca

250 g prekajenega svinjskega mesa (šunka, svinjski vrat)

sol

3 žlice sončničnega olja ali 1 žlica svinjske masti

1 srednje velika čebula

3 vejice svežega peteršilja

POTREBOVALI BOSTE TUDI

papir za peko

ožji in višji pekač (25 x 12 x 7 cm)

Priprava

1 Kruh narežemo na manjše kocke in stresemo v večjo skledo. Prelijemo z vročim mlekom. Premešamo, da se kruh enakomerno navlaži. Dodamo razžvrkljana jajca in na manjše kocke narezano šunko ter solimo po okusu. Ker sta kruh in šunka že slana, s soljo ne pretiravamo.

2 Na olju zlato rumeno prepražimo sesekljano čebulo in jo stresemo na kruhovo mešanico. Na koncu dodamo še na drobno sesekljan peteršilj. Maso dobro premešamo in pustimo počivati 10–15 minut, da se vsi okusi povežejo.

3 Pečico segrejemo na 200 °C.

4 V pekač vstavimo papir za peko, tako da na vseh robovih gleda iz pekača. Vanj pretresemo nadev in ga z rokami enakomerno porazdelimo po vseh kotih. Peki papir prepognemo čez maso in ga na robovih stisnemo, kot bi zavijali bonbon.

5 Prato potisnemo v ogreto pečico in pečemo približno 40 minut. Čas peke je odvisen od velikosti pekača in debeline mase. 10 minut pred koncem peke papir malce razpremo, da se vsebina lepše zapeče.

6 Pečeno prato vzamemo iz pečice in pustimo počivati v pekaču 10–15 minut. Odvijemo in narežemo na 2 cm debele rezine.


Kuhana šunka

»1 kg domače prekajene šunke položimo v velik lonec in dodamo toliko hladne vode, da je popolnoma prekrita. Na srednji temperaturi jo kuhamo eno uro. Ko je kuhana, lonec odstavimo in pustimo, da se ohladi v vodi, v kateri se je kuhala. Tako bo sočnejša. Meni je super, če je še malo mlačna, ko se nareže na tanke rezine in postavi na praznično mizo,« namigne Špela.

Revija Jana št. 15, 12.4.2022