»Srhljivo stanje« v naselju v Grosupljem. Čakajo na odziv policije
Kurjenje odpadkov v romskem naselju Smrekec že dobro desetletje greni življenje prebivalcem dela Grosuplja.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Pisali smo že o pritožbah prebivalcev naselja Sončni Dvori, ki je od romskega naselja Smrekec oddaljeno približno 200 metrov. Policisti so večkrat ukrepali, podali predloge za uvedbo prekrškovnega postopka pri pristojni inšpekcijski službi, globe so bile izdane, a stanje se ne izboljša.
Sum kaznivih dejanj zoper okolje
Zdaj so se zganili v Ljudski inciativi Dolenjske (LID). Prejšnjo sredo so na Policijsko upravo Ljubljana podali kazensko ovadbo, kot so zapisali, »zoper neznanega storilca zaradi suma storitve hudih kaznivih dejanj zoper okolje na območju Smrekec (Občina Grosuplje).«
Zakaj? Lokalni prebivalci namreč na to »nevzdržno situacijo in redno kurjenje odpadkov opozarjajo že več let, a se stanje le slabša«. V LID menijo, da imajo dolžnost, da naznanijo, da gre v tem primeru za uničevanje okolja in nezakonito ravnanje z odpadki. Ovadbi so priložili tudi dokaze. Fotografije iz zraka, ki po njihovih besedah prikazujejo »srhljivo stanje: industrijske količine odvrženih pnevmatik (vidna je celo uporaba viličarja!), gradbenega materiala in nevarnih snovi, ki pronicajo v podtalnico.«
Ekološka katastrofa ali občinski prekršek?
V LID so »zgroženi« nad dosedanjim odzivom institucij. »Iz uradnega dopisa PP Grosuplje, s katerim razpolagamo, je razvidno, da so to obsežno ekološko katastrofo in očitno organizirano dejavnost degradirali na raven navadnega 'občinskega prekrška' in zadevo predali redarstvu. Še huje – policija je v dopisu uradno potrdila, da zbira obvestila in vodi prekrškovni postopek zoper osebo, ki je z dronom to degradirano območje posnela,« so zapisali v pismu.
Menijo, da je nedopustno, da se več energije posveti iskanju osebe, ki je posnelo to »ekološko bombo«, kot pa »pregon tistih, ki uničujejo zdravje ljudi in naravo«. Zdaj čakajo na odziv policije, ovadbo so namreč podali »direktno vodstvu PU Ljubljana«. Nekoliko predrzno dodajajo, da »bo sedaj lakmusov papir – da vidimo, ali bo država zaščitila mafijsko odlaganje odpadkov ali poštene državljane.«
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.