Ob 180-letnici prihoda prvega vlaka na Slovensko se zato ne oziramo le v bogato preteklost, temveč praznujemo tudi vrednote, ki jih železnica uteleša še danes: povezovanje, zanesljivost, trajnost in pogled v prihodnost.
Pisalo se je leto 1846, ko je 2. junija po znameniti progi Južne železnice, eni največjih infrastrukturnih gradenj tedanjega časa, na železniško postajo v Celju uradno pripeljal prvi vlak. Proga, ki je po končani gradnji leta 1857 povezala Dunaj in Trst, je predstavljala izjemen gradbeni podvig. Tisoče pridnih rok je v neverjetno kratkem času zgradilo traso, ki še danes vzbuja občudovanje in velja za svojevrsten inženirski čudež 19. stoletja.
Železnica je kraje približala ljudem, omogočila hitrejše potovanje in postala simbol napredka. Danes, 180 let pozneje, ostaja pomemben del trajnostne mobilnosti, hkrati pa prostor številnih osebnih zgodb, spominov in doživetij.
Pisalo se je leto 1846, ko je 2. junija na železniško postajo v Celju uradno pripeljal prvi vlak.
Prav zato letošnja obletnica ni le poklon pomembnemu zgodovinskemu mejniku, temveč tudi praznovanje vseh generacij, ki so odraščale ob železnici, z njo potovale na počitnice, obiskovale svoje bližnje ali se vsakodnevno odpravljale na delo in v šolo.
Leta 1996 je vlada Republike Slovenije sprejela sklep, da se v Republiki Sloveniji za dan železničarjev določi 2. junij. Z dnevom železničarjev in železničark se spominjamo napredka ter uspehov posameznikov in železniških podjetij ter poudarjamo vlogo železnice v sodobni družbi.
2. junij praznik železničarjev in železničark – Dan Slovenskih železnic
Drugi junij na Slovenskih železnicah praznujejo zelo raznoliko, večinoma pa z nizom prireditev, ki povezujejo vsa podjetja v skupini in železniške navdušence po vsej državi.
V soboto, 6. junija 2026, med 10. in 16. uro, bo dvorišče Železniškega muzeja Slovenskih železnic v Ljubljani zaživelo v znamenju dogodka obeležitve 180-letnice prihoda prvega vlaka.
Praznovanje jubileja se bo nadaljevalo tudi v soboto, 6. junija 2026, med 10. in 16. uro, ko bo dvorišče Železniškega muzeja Slovenskih železnic v Ljubljani zaživelo v znamenju dogodka obeležitve pomembne obletnice.
Obiskovalci bodo lahko raziskovali bogato železniško dediščino, si ogledali razstavo, se udeležili brezplačnega vodenega ogleda stalne muzejske zbirke ter uživali v številnih družinskih aktivnostih.
Drugi junij na Slovenskih železnicah praznujejo z nizom prireditev, ki povezujejo vsa podjetja v skupini in železniške navdušence po vsej državi.
Program bo vključeval vožnje z vlakom vrtne železnice, predstavitev modelne železnice, otroški ustvarjalni kotiček ter predstavitev ročno izdelanih izdelkov znamke Dar iz ateljeja invalidskih delavnic podjetja SŽ-ŽIP. Za prijetno vzdušje bodo poskrbeli tudi maskota Slovenskih železnic, kulinarična ponudba pic in sladkih palačink.
Železnica tudi po 180 letih ostaja pomemben del trajnostne mobilnosti, hkrati pa prostor številnih osebnih zgodb, spominov in doživetij.
Vstop na prireditev na muzejskem dvorišču bo brezplačen, za ogled razstave boste potrebovali vstopnico za muzej, organizirano vodenje pa bo brezplačno.
Gomulka – zgodba prostora in časa
Ob tej obletnici posebno mesto zavzema tudi knjiga o Gomulki, avtorja dr. Josipa Orbanića, ki bo v sklopu praznovanja jubileja predstavljena 6. junija v Železniškem muzeju. Na dogodku se bo Andreja Špitalar iz Železniškega muzeja pogovarjala z avtorjem knjige in mag. Klemnom Ponikvarjem, ki je knjigo uredil. Skupaj nam bodo nanizali zanimivosti iz dolgoletnega obratovanja elektromotorne potniške garniture gomulka in doživetja, ki so zaznamovala potovanja z njo. Knjiga ni le kronika, temveč poklon dediščini in identiteti lokalnega okolja.