© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Še več minut za mlade domače nogometaše


tednik
STA
20. 5. 2026, 09.54
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije (NZS) je na redni seji sprejel sklep, ki bo mladim slovenskim nogometašem omogočil bistveno več minut na zelenici.

nogomet_mladi_nogometasi_splet.jpg
Stanko Kozel
Aluminij je na zadnji prvenstveni tekmi proti Primorju ponudil priložnost za igro petim mladincem, med njimi je bil tudi Miha Schaubach.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

Tako bo moral v državnem prvenstvu vsaj en mlad slovenski nogometaš na igrišču prebiti vsaj celoten prvi polčas, so pri NZS zapisali na spletni strani. Izvršni odbor NZS je sprejel sklep, da bo moral od sezone 2026/27 v vsaki ekipi Prve lige Telemach od prve minute zaigrati vsaj en igralec s pravico nastopa za reprezentanco do 21 let in na igrišču ostati neprekinjeno ves prvi polčas.

V 2. SNL bosta morala v začetni postavi nastopiti dva taka igralca, oba pa morata odigrati celoten prvi polčas.

Predlog je pripravila Komisija za poklicni nogomet, podprli pa so ga vsi prisotni predstavniki klubov prve lige ter soglasno tudi klubi 2. SNL, kar ima "posebno težo in je izjemno pomembno, saj jasno kaže na enotno podporo klubov tej tematiki", je zapisala NZS.

Sprememba pomeni nadgradnjo dosedanjega pravila, po katerem je moral biti mladi igralec sicer v začetni postavi, brez določila o minimalni minutaži. Posamezni primeri zgodnjih menjav že po prvi minuti tekme so pravilo izničili, novi sklep pa to možnost zapira. Edina izjema bo rdeči karton mladega igralca v prvem polčasu; v tem primeru obveznost ne velja več.

Klube, ki pravila ne bodo spoštovali, bo NZS sankcionirala v skladu s tekmovalnim pravilnikom.

V 1. ligi v zapisniku 8 doma vzgojenih igralcev

Sklep prinaša še eno pomembno spremembo, ki je prav tako usklajena s klubi. Vsaka ekipa v prvi ligi bo morala na zapisniku za posamezno tekmo imeti najmanj osem doma vzgojenih igralcev, v 2. SNL pa najmanj 12.

»Mladi domači igralec na igrišču ni samo številka v postavi, je obraz prihodnosti slovenskega nogometa in tudi posameznega kluba. Z novim pravilom in finančno spodbudo dajemo klubom jasno sporočilo: vlaganje v lastne talente se splača in NZS ga bo aktivno podpirala,« je ob spremembi pravil povedal predsednik NZS Radenko Mijatović.

»Pohvala gre klubskim trenerjem in slovenski stroki, ki te igralce dnevno razvija. Z novim pravilom njihovo delo dobi še večjo težo, saj bodo mladi nogometaši imeli več prostora, da pokažejo, kar znajo. Naša naloga v reprezentancah pa je, da iz tega širšega in bolj kakovostnega bazena izberemo najboljše,« je dodal direktor reprezentanc Milenko Aćimović.

Po besedah selektorja slovenske članske reprezentance Boštjana Cesarja je slovenski nogomet svoje največje uspehe vedno gradil na domačih igralcih. »Novo pravilo to logiko vrača v ospredje in mladim daje konkretno priložnost, da svoje znanje pokažejo na igrišču. Pot do reprezentance vodi prek minut v klubu in zdaj jih bo več,« je dejal Cesar.

Skupaj s pravilom je NZS sprejela tudi konkreten finančni spodbujevalni ukrep. Za klube 1. in 2. slovenske nogometne lige bo namenila skupno 300.000 evrov, pri čemer bo polovica sredstev namenjena klubom med elito, polovica pa klubom 2. SNL.

Preberite še

Sredstva bodo prejeli tisti, ki bodo pravilo najuspešneje uveljavili in izpolnili merilo dejanske minutaže mladih igralcev v tekmovanju. NZS s tem nagrajuje klube, ki na razvoj svojih mladih nogometašev gledajo dolgoročno, je še zapisala krovna nogometna zveza.

Iztekajoča se sezona je pokazala, da mladi slovenski nogometaši priložnost znajo izkoristiti. V Prvi ligi Telemach se je uveljavila vrsta perspektivnih igralcev, ki so si z dobrimi predstavami prislužili mesto v izboru selektorjev mlajših reprezentanc, nekateri pa že trkajo tudi na vrata članske izbrane vrste.

Nova pravila bodo začela veljati 1. julija 2026 in se bodo uporabljala na vseh tekmah od prvega kroga sezone 2026/27 dalje.

Svet24

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.