© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Okvare črpalk zaradi maščob, robčkov, kavbojk, teniških mrežic ...


tednik
Hojka Berlič
16. 5. 2026, 09.21
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Civilna iniciativa narava Slovenskih goric je inšpekcijskim službam v začetku maja prijavila puščanje prečrpovalne postaje na Poleni.

hb_prečrpališče1.jpg
Marko Kocbek
Črpalke nekaj časa zmorejo črpanje, ko je gostota prevelika, predvsem na račun velike količine maščob, ki prihajajo po kanalizaciji, pa se ustavijo.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

Na lenarški občini odgovarjajo, da so se odpravljanja okvare lotili takoj. Za okvare pa ni kriva občina, temveč ljudje, ki v kanalizacijski sistem spuščajo velike količine maščob, pa tudi številne druge stvari. 

»Ta prečrpovalna postaja pušča ob večjih nalivih in tudi vsake toliko, ko se pokvari, fekalne vode direkt v Globovnico,« so zapisali v CI in dodali, da naj bi fekalne vode vse od nedelje, 26. aprila, nepretrgoma tekle v potok: »Verjetno so dosegle že tudi Račji gaj in jezero Radehova, glede na to, da teče že več kot en teden.«

Kot so še dodali, so o dogajanju obvestili Občino Lenart, ki je sicer poslala vzdrževalce, a napake očitno naj ne bi odpravili. »Kakšen paradoks, da plačujemo na občinskih položnicah postavko za onesnaževanje voda, ob tem pa je največji onesnaževalec prav Občina Lenart,« so še zapisali in dodali, da bodo zahtevali, da pristojni preverijo, ali ima ta prečrpovalna postaja ustrezna dovoljenja.

Lenarški župan Janez Kramberger je potrdil, da so bili seznanjeni z izlivi iz prečrpovalne postaje, ki so jo zaposleni na režijskem obratu tudi že očistili: »A črpalke kljub temu še vedno ne delajo, kot bi morale. Zato jih bodo dvignili in še enkrat očistili.«

Glavni razlog za težave pa je po njegovih besedah v tem, da ljudje v kanalizacijski sistem odmetavajo vse, kar si lahko človek zamisli.

Ko je gošče in odpadkov preveč, črpalke ne zmorejo več

Kot pravi vodja režijskega obrata Marko Kocbek, se različne odvržene snovi nabirajo na dnu postaje. Črpalke nekaj časa zmorejo črpanje, ko je gostota prevelika, predvsem na račun velike količine maščob, ki prihajajo po kanalizaciji, pa se ustavijo.

»Poleg tega pa je v odplakah veliko robčkov, krp, našli smo že kavbojke, celo mrežico za namizni tenis. To se ovije okrog črpalk in ne morejo več pravilno delati. Zato pride do prelivanja.«

Črpališče je sicer precej globoko in traja kar nekaj časa, da se to zgodi. »Kljub velikemu pretoku je potrebnih kar okoli 10 ur, da gošča napolni črpališče do vrha. V zadnjem primeru so se tako črpalke ustavile ponoči, zjutraj pa je nato prišlo do prelivanja.«

Ob večjih nalivih pa naj bi do prelivanja prihajalo, ker gre za mešani kanalizacijski sistem, v katerega se ob nalivih zliva tudi velika količina meteorne vode.

Svet24

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.