Na nasipu ob Ptujskem jezeru ne bo dreves in klopc
Nemalo Ptujčanov si želi zeleno, urejeno in negovano brežino ob Ptujskem jezeru. V DEM odgovarjajo: »Jezero je namenjeno proizvodnji električne energije!"
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Ptujsko jezero, največje umetno jezero v državi, se bliža starosti 50 let. Številni ob njem preživljajo prosti čas. Zato se vsake toliko časa oblikuje pobuda, da bi obrežje jezera postalo uradna rekreacijska ali prometna pot, parkovna površina s klopmi in drugo urbano opremo ali pa celo mestna plaža. V DEM, ki jezero v imenu države upravljajo, so jasni: »Ptujsko jezero predstavlja vodno infrastrukturo, namenjeno proizvodnji električne energije. Za vsak poseg v vodno telo je treba pridobiti soglasje Direkcije za vode.«
Mestna svetnica Sergeja Puppis Freebairn je namreč predlagala, da bi z ozelenitvijo brežine jezera, kot je med mestom in Ranco (drevesa, asfaltirana pot, klopi), nadaljevali od Rance naprej v smeri Markovcev. »Gre za zelo frekventno lokacijo, ki jo obišče veliko turistov, tako domačih kot tujih,« je navedla Puppis Freebairnova. V DEM so pojasnili, da dreves na nasipu ne bodo sadili, saj bi to lahko ogrožalo njegovo stabilnost.
Brežine jezera sicer iz leta v leto postajajo vedno bolj zelene in zaraščene, saj DEM že kakšno desetletje nanje odlagajo mulj, ki ga črpajo iz dna jezera. Nekajkrat na leto celotni nasip okoli jezera pokosijo, a to je za urejen parkovni videz premalo. Na bolj izpostavljenih delih v mestu, recimo od term do mesta, med parkom in Ranco, so na željo lokalne skupnosti pokosili pogosteje. Kaj več od tega, kar se na jezeru in ob njem dogaja danes, ni pričakovati.
V DEM so še dodali, da bodo odlaganje mulja na brežine nadaljevali. »Dolvodno od Rance načrtujemo ureditev trajnega zadrževalnika sedimentov. Izvedbo predvidevamo v drugi polovici letošnjega leta.«
Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.