© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Staro obeležje so ukradli
Čas branja 2 min.

Bo na Resslovem mostu spet stalo spominsko obeležje izumiteljevega vijaka?


dolenjski-list
Lidija Markelj
3. 6. 2026, 06.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Znano je že, da se bo nov most čez reko Krko v Zameškem imenoval Resslov most, tako je pred leti odločil občinski svet.

Takole je izgledala replika zdaj že ukradenega Ressovega vijaka
L.M.
Takole je izgledala replika zdaj že ukradenega Ressovega vijaka

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

Šentjernejčani so namreč ponosni na Josefa Ressla (1793–1857), češko-nemškega gozdarskega strokovnjaka in izumitelja, ki je pri mostu ob Krki pri Zameškem, ki je nekako na sredi poti med Dobravo in Kostanjevico, izvajal poskuse za svojo revolucionarno zamisel – ladijski vijak.

Na novem mostu, ki je že dokončan, a še ni prevozen, je na eni strani ob pločniku umeščena manjša razgledna ploščad, na kateri naj bi postavili obeležje, ki bo spominjalo na velikega izumitelja. Na starem lesenem mostu je obeležje že bilo.

Na zadnji občinski seji je svetnik Stane Bregar, predsednik Kulturno-etnološkega društva Gallus Bartholomaeus, povprašal občinsko vodstvo, ali bodo poskrbeli, da se tja vrne replika ukradenega obeležja, ki so jo postavili v spomin na 190. obletnico prvih poskusih Josefa Ressla na reki Krki.

Preberite še

Turistični vidik

Ob podiranju starega lesenega mostu so to repliko odstranili in jo spravili na območje Zbirno-reciklažnega centra v Šmalčji vasi, od tam pa je kljub nadzornim kameram izginilo. Krajo so prijavili na policijo, a menda o storilcu ni ne duha ne sluha.

Bregar je povprašal tudi, ali se na severnem delu mostu predvideva ureditev brežine oz. kopališča, mogoče spominski park Resslu. Skratka, ali imajo v mislih tudi turistični vidik tega prostora.

Župan Jože Simončič je povedal, da aktualni projekt vsebuje le gradnjo mostu in navezovalnih cest, ravno tako v njem ni zajet spominski park, ki je lahko stvar zasebne pobude, pa tudi pri spominskem obeležju občina ni imela nič niti ni nikjer shranjena kaka dokumentacija. »Na ploščadi pa bo gotovo neka skulptura, ki bo spominjalo na Ressla – kakšna, se še ne ve, lahko tudi replika stare ali kaj novega.«

Postavili novo

Bregar je poudaril, da so obeležje ukradli občini, ne njemu, »in ljudje pričakujejo novo, če seveda obstaja kak načrt«. Tudi svetnik Franc Hudoklin, v času postavitve obeležja šentjernejski župan, je potrdil, da je pobudo za postavitev dalo etnološko društvo, občina pa je sodelovala pri njegovi postavitvi. »Gre za pomembno turistično zadevo – če je bila ukradena, naredimo nekaj, da se vrne. Most nosi ime po Resslu in lahko smo le ponosni in veseli.«

Bregar pove, da se je z županom Simončičem dogovoril, da priskrbi dokumentacijo od avtorja skulpture prof. Janeza Suhadolca – pripravil jo je s kolegom Leonom Belušičem – in da postavijo podobno. Upa pa tudi, da se bo dalo dogovoriti s podjetjem Iskra Pio, da jo še enkrat izdelajo. Prvič so to opravili brezplačno.

Svet24

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.