Potrebujemo
okvir za vezenje
bombažno prejo, vito iz 6 niti (zelena, modra, temno bež, biserno bela, rožnata, črna in rdeča)
ročne šivanke (št. 3–9)
prevleko za vzglavnik
pisalo piši briši
svinčnik
transferni / peki papir
škarje
lepilni trak
Priprava na vezenje
Najprej prenesemo vzorec na prevleko za vzglavnik. To najlažje naredimo s pomočjo transfernega ali peki papirja. Slednji je povoskan, zato je prenos lažji. Vzorec s svinčnikom prerišemo, položimo na prevleko za vzglavnik in ga nežno odtisnemo. Nato odtis prerišemo s pisalom piši briši, ki ga na koncu poparimo z likalnikom. Prevleko za vzglavnik vpnemo (pritrdimo) v okvir za vezenje.
Namig: tri niti preje dopuščajo natančnejše šivanje, zato pred začetkom vezenja bombažno prejo, vito iz 6 niti, razdelimo na polovico. Prejo najpreprosteje vdenemo v iglo z lepilnim trakom, ki ga prilepimo na konec preje in obrežemo na velikost ušesa igle.
Opis vbodov
Pri vezenju bomo uporabljali štiri vbode: stični, polni in praprotni vbod ter francoski vozel.
Stični vbod je najpreprostejši, podoben strojnemu. Uporablja se za obrise in zapolnjevanje (izpolnjevanje) vezenin. Izdelamo ga tako, da naredimo en kratek raven vbod naprej in potem vbod nazaj.
Polni vbod se uporablja za zapolnjevanje in senčenje. Gre za enakomerno nizanje šivov drug ob drugem. Za ravne robove motiv, ki ga zapolnjujemo najprej, obrobimo s stičnim vbodom in ga nato prekrijemo s polnim vbodom.
Praprotni vbod je podoben stičnemu, le da je razvejan. V osnovi se trije vbodi enake dolžine stikajo pod kotom, sledi pa jim enaka skupina vbodov. Praprotni vbod bomo v tem vzorcu malce prilagodili in ga nekoliko razvejali.
Francoski vozel se največkrat uporablja pri cvetličnih in naravnih motivih. Vozel naredimo tako, da iglo dvakrat ovijemo okoli preje.
Postopek vezenja
1. Vezenje začnemo pri prvem motivu zgoraj in nadaljujemo v nasprotni smeri urinega kazalca. Za steblo prve rože uporabimo tri niti zelene preje in razvejan praprotni vbod. Cvetove zapolnimo s francoskim vozlom, pri čemer uporabimo vseh šest niti modre preje.
2. Cvet drugega motiva je razdeljen na štiri dele, ki so zapolnjeni s kratkimi in dolgimi polnimi vbodi. Z vezenjem začnemo na zunanjem delu in se počasi pomikamo naokrog. Paziti moramo, da so vbodi čim bolj skupaj. Ko zaključimo prvi krog, se lotimo drugega in nadaljujemo do sredine.
Za steblo rože in rastline uporabimo stični vbod, liste pa izvezemo s polnimi vbodi. Zareze na listih dobimo tako, da list najprej izvezemo na desni polovici in nato na levi. Ovalne liste ustvarimo tako, da začnemo s šivom v sredini ter polne vbode nizamo drug ob drugem, a pazimo, da je vsak naslednji vbod nekoliko nižji od prejšnjega.
3. Tretji motiv je izjemno preprost. Pri vezenju stebla uporabimo stične vbode in trinitno prejo. Cvetove izvezemo s francoskimi vozli iz vseh šestih niti preje.
4. Cvet četrtega motiva je narejen iz polnih vbodov, ki jih v sredini dopolnjujejo francoski vozli v dveh barvah.
5. Cvet petega motiva je razdeljen na tri dele, ki so izvezeni iz trinitne rdeče preje v različnih odtenkih. Spodnji (1) in zgornji (2) del cveta sta izvezena iz polnih vbodov, ki jih v tretjem delu dopolnimo s stičnimi vbodi in francoskimi vozli. Steblo in listi so izdelani popolnoma enako kot pri drugem motivu.
6. Šesti in sedmi motiv predstavljata marjetici, katerih cvetni listi so izvezeni s polnimi vbodi, sredino pa zapolnjujejo francoski vozli.
7. Motiv tulipana je izdelan iz polnih vbodov. Vezenje prekrivajočih se cvetnih listov lahko hitro postane prava zmešnjava. Da se temu izognemo, najprej izvezemo stranici cvetnega lista, katerih polni vbodi potekajo pod kotom vrha tulipana. Ko sta stranici izvezeni z dolgimi polnimi vbodi, zapolnimo še glavni cvetni list.
8. Krog zaključimo z motivom, ki je po šivanju popolnoma enak prvemu. Ker se bližajo velikonočni prazniki, sta motiva zajčka in velikonočnih pirhov nepogrešljiva. Toda če se odločimo, lahko vezenje tu zaključimo in dobimo barvit spomladanski motiv, ki bo popestril prav vsak vzglavnik.
9. Velikonočnega zajčka izvezemo s stičnimi in polnimi vbodi. Pri tem potrebujemo štiri barve šestnitne preje – temno bež, biserno belo, črno in rožnato. Najprej z izjemno kratkimi polnimi vbodi izvezemo smrček. Nato s črno in biserno prejo s stičnimi vbodi izvezemo oko. Čeprav ne deluje tako, je zajček najpreprostejši motiv za vezenje. Velikonočnega zajčka najprej obrobimo s stičnimi vbodi v bež in biserno beli barvi. Da zapolnimo prazen prostor in s tem »pobarvamo« zajčka, moramo s tesnimi vrstami stičnih šivov le slediti izdelani obrobi.
10. Desni velikonočni pirh najprej obrobimo s stičnimi vbodi. Tej obrobi dodajamo vrste stičnih vbodov vse do središča pirha. Nato popestrimo pirh še s francoskimi vozli. Levi velikonočni pirh sestavljajo le stični vbodi, katerih vrste šivamo eno pod drugo v različnih barvah, dokler ne zapolnimo pirha.
Tekst, vezenje in foto: NIKA VENTURINI
Revija Jana št. 15, 12.4.2022