Vojaško-industrijski kompleks

Kdo služi z zaostrovanjem konflikta med ZDA in Severno Korejo?

B.K.
9. 8. 2017, 13.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 14.06
Deli članek:

Delnice največjega dobavitelja orožja za ameriško vojsko rastejo, odkar je Trump začel groziti Severni Koreji.

Reuters
Lockheed Martin je proizvajalec protiraketnega ščita THAAD, ki so ga ZDA namestile v Južni Koreji.

Največji dobavitelj orožja ameriškemu obrabnemu ministrstvu, podjetje Lockheed Martin, je doživelo strmo rast vrednosti svojih delnic, odkar je ameriški predsednik Donald Trump začel z grožnjami vojaškega posredovanja v Severni Koreji. Njegove zadnje besede, da bo Severna Koreja izkusila “ogenj in bes,” v kolikor ne bo prenehala z razvijanjem jedrskega orožja, so delnice podjetja še podražile.

Tržna vrednost delnic te vojaške in obrambne korporacije, je od 4. julija, ko je Severna Koreja testirala svojo prvo medcelinsko raketo, narasla za skoraj osem odstotkov. Od junija lani pa je tržna vrednost delnic narasla za 20 odstotkov.

Podpredsednik sektorja za zračno obrambo pri Lockheed Martin Tim Cahill je za Reuters dejal, da strmo narašča povpraševanje za protiraktne obrambne sisteme.

Profimedia
Ameriška letalonosilka USS Carl Vinson s spremljajočo floto pluje v bližini Korejskega polotoka.

Lockheed Martin je zasebni pogodbenik, ki pa je močno odvisen od povpraševanja ameriške vlade po njegovih produktih, saj je ta odgovorna za kar 70 odstotkov skupnih prihodkov te družbe. Družba na mednarodnem trgu proizvede manj kot 30 odstotkov svojih prihodkov, poroča latinskoameriška televizija Telesur.

Korporacija proizvaja široko paleto naprednega orožja in obrambne tehnologije. Znana je predvsem po ladjah, raketnih sistemih, letalih in obveščevalni tehnologiji. Največ posluje s Pentagonom, obveščevalnimi agencijami in vesoljsko agencijo NASA.