Sankcije in pritiski

Vse manj potrpljenja za Severno Korejo

STA/B.K.
7. 8. 2017, 09.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Ameriški predsednik Donald Trump in njegov južnokorejski kolega Moon Jae-in sta v nedeljo po telefonu govorila o Severi Koreji in se strinjala, da je Severna Koreja "huda in vse večja neposredna grožnja ZDA, Južni Koreji, Japonski in večini držav po svetu", so sporočili iz Bele hiše.

Reuters
Moon Jae-in ter Donald Trump.

Predsednika sta govorila tudi o sankcijah Združenih narodov proti Severni Koreji ter raketnem preizkusu, ki ga je Pjongjang izvedel 28. julija. "Zelo vesel in navdušen nad izidom glasovanja o sankcijah proti Severni Koreji 15:0," je po pogovoru tvitnil Trump.

Nove sankcije, ki jih je Varnostni svet Združenih narodov sprejel v soboto, Severni Koreji prepovedujejo izvoz premoga, železa, svinca in morske hrane, državam članicam ZN pa prepoveduje uvoz teh surovin iz Severne Koreje. Državam članicam prepoveduje tudi izdajanje delovnih dovoljenj Severnokorejcem, podjetjem se prepoveduje sklepanje partnerstev in sodelovanje s podjetji iz Severne Koreje, obstoječa partnerstva pa ne smejo dobivati dodatnih investicij.

Ameriški zunanji minister Rex Tillerson je danes ob robu zasedanja Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean) v Manili dejal, da nove sankcije ZN kažejo, da je svetu zmanjkalo potrpljenja za severnokorejske ambicije glede orožja.Sankcije proti Severni Koreji sta namreč podprli tudi siceršnji zaveznici te države, Rusija in Kitajska.

Tillerson je tudi izključil možnost dialoga s Severno Korejo, če Pjongjang ne bo ustavil svojega raketnega programa. Severna Koreja je sicer v preteklosti že večkrat poudarila, da tega ne namerava storiti.

Južnokorejska tiskovna agencija Yonhap pa danes poroča, da sta se ob robu zasedanja Aseana na kratko sešla tudi zunanja ministra Severne in Južne Koreje Ri Yong-ho in Kang Kyung-wha. Južnokorejski minister je prosil za odgovor na povabilo Seula na vojaške pogovore, severnokorejski pa je dejal, da predlog ni dovolj iskren.