“Začeli smo s prenosom manjšega orožja in vozil kurdskim elementom Sirskih demokratičnih sil (SDF),” je dejal predstavnik Pentagona za stike z javnostmi, major Adrian Rankine-Galloway.
Orožje, ki ga ZDA dostavljajo kurdski milici Ljudske obrambne enote (YPG), med drugim vključuje priljubljene avtomatske puške AK-47 Kalašnikov ter malokalibrske mitraljeze, poroča kurdska tiskovna agencija ARA.
Oboroževanje kurdskih elementov v Siriji gre najbolj v nos sosednji Turčiji, kjer je po nekaterih ocenah kar četrtina prebivalstva etničnih Kurdov. A Pentagon vztraja, da so YPG “edina sila na tleh, ki lahko uspešno zavzame Rako v bližnji prihodnosti.”
Ankara sicer trdi, da so YPG v tesni navezavi z Delavsko stranko Kurdistana (PKK), ki je v antagonizmu s turškimi oblasti že od leta 1984, režim turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana pa že več kot dve leti izvaja politično in vojaško ofenzivo na kurdsko manjšino v Turčiji.
Zato je avgusta 2016 Ankara izvedla lastno vojaško operacijo v severni Siriji, s katero želi kurdskim silam preprečiti teritorialno povezanost med kantonom Rožava na severovzhodu in katnonom Afrin na severozahodu Sirije.
Sirske demokratične sile oblegajo Rako, ki predstavlja de facto prestolnico Islamske države v Siriji, že od novembra lani. Na nekaterih točkah so od mesta oddaljeni le nekaj kilometrov, uspeli pa so tudi zavzeti več strateških naselij in vasi v okolici Rake ter prekiniti dobavno linijo, ki so jo borci IS uporabljali za oskrbovanje svojih sil v mestu.
Pred časom je poveljstvo SDF sporočilo, da se bo ofenziva na Rako začela “v začetku poletja,” prejšnji četrtek pa so v izjavi pozvali borce IS v tem mestu, da se predajo. V tem primeru bi imeli tako borci kot njihove družine zagotovljeno popolno amnestijo ne glede na dosedanje sodelovanje v vojni.