V Kazahstanu sklenjen dogovor predvideva štiri “deeskalacijske cone” v severni, srednji in južni Siriji.
Čeprav je Turčija, ki na mirovnih pogajanjih podpira sirske upornike, vzpostavitvi varnih območij v preteklosti nasprotovala, so tokrat dogovor podprli, po tem, ko sta se v sredo v ruskem Sočiju sestala predsednika Vladimir Putin in Recep Tayyip Erdogan. Na srečanju sta po Putinovih besedah obnovila dobre odnose, ki jih je skrhala turška sestrelitev ruskega vojnega letala, novembra 2015.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Sirske opozicijske skupine so v znak protesta proti sprejetemu dogovoru zapustile pogajanja. Opozicijske skupine še posebej nasprotujejo vključitvi Irana v mirovna pogajanja, saj naj bil bi ta, po njihovih besedah, vpleten v vojno, ki je do danes terjala 400.000 smrtnih žrtev. Sirska opozicija je pred tem v sredo zahtevala prenehanje bombardiranja opozicijskih območij v Siriji.
Na sporazumu sicer ni podpisa sirskega režima, a je sirsko zunanje ministrstvo po podpisu dokumenta sporočilo, da “v celoti podpira” sklenjen dogovor.
Pogajanj se je prvič udeležil tudi odposlanec Združenih držav Amerike Stuart Jones, ki se je po navedbah ruske tiskovne agencije Tass, ob robu pogajanj srečal z ruskim predstavnikom.