Sporni pogovori

Odstopil Trumpov svetovalec za nacionalno varnost

M.K./STA
14. 2. 2017, 07.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

S položaja svetovalca ameriškega predsednika Donalda Trumpa za nacionalno varnost je odstopil general Michael Flynn zaradi stikov z ruskim veleposlanikom, še preden je Trump nastopil položaj.

Profimedia
Michael Flynn

V odstopni izjavi je Michael Flynn priznal, da je še pred inavguracijo Donalda Trumpa "bodočega podpredsednika ZDA in druge seznanil z nepopolnimi informacijami glede svojih telefonskih pogovorov z ruskim veleposlanikom".

V Moskvi so v odzivu poudarili, da je Flynnov odstop interna zadeva Washingtona. "Gre za interno zadevo Američanov. To je notranja zadeva administracije predsednika Trumpa. To ni naša stvar," je v odzivu dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Odgovoril je tudi na vprašanje glede morebitnega srečanja Trumpa in ruskega predsednika Vladimirja Putina.

"Zaenkrat je nemogoče, da bi odgovoril na vaše vprašanje. Ne pozabimo, da Trumpova ekipa še ni sestavljena... Še vedno ni znano, kdaj in kje bo morebitno srečanje. Dogovora o tem še ni," je še dejal Peskov.

Na položaj je Trump začasno imenoval upokojenega generala Josepha Kellogga, so sporočili iz Bele hiše.

Flynn je sprva zanikal, da bi z ruskim veleposlanikom Sergejem Kisljakom decembra lani govorila tudi o ameriških sankcijah proti Rusiji. To je zagotovil tudi podpredsedniku ZDA Mikeu Penceu, ki je to ponovil, ko je upokojenega generala javno zagovarjal na televiziji.

Nato je Flynn povedal, da se je morda celo res pogovarjal o sankcijah, ampak se tega ne spomni. Če je res Rusiji obljubil konec sankcij ali se o tem le pogajal, je prekršil zakon iz daljnega leta 1799, ki navadnim državljanom prepoveduje pogajanja s tujo silo v sporu z ZDA.

Trump je v petek novinarjem zatrdil, da ne ve, o čem ga sprašujejo in da bo zadevo preveril. Njegov svetovalec Stephen Miller pa je v nedeljo, medtem ko je na različnih televizijah zagovarjal Trumpove politike in odločitve, glede Flynna dejal, da ne more v Trumpovem imenu povedati, ali mu predsednik še zaupa ali ne.

Na večerji s Putinom

Ameriški mediji so sicer poročali, da je ameriško pravosodno ministrstvo opozorilo Belo hišo na Flynnove stike in na to, da bi lahko bil ranljiv za rusko izsiljevanje. Visoki demokratski predstavniki so pozivali k odstavitvi Flynna.

Na položaj vršilca dolžnosti se je povzpel s položaja šefa kabineta Sveta za nacionalno varnost, kamor je prišel zaradi sodelovanja v Trumpovi kampanji. Predsednik naj bi za položaj v prihodnje upošteval med drugim tudi nekdanjega direktorja Cie, upokojenega generala Davida Petraeusa in admirala Roberta Harwarda.

Trumpov tiskovni predstavnik Sean Spicer je pred Flynnovim odstopom zagotovil, da predsednik ni vedel za pogovor o sankcijah, še manj pa je kaj takega naročil Flynnu. Flynna je še v ponedeljek zagovarjala Trumpova svetovalka Kellyanne Conway, ki je trdila, da predsednik generalu povsem zaupa.

Flynnu so težave zakuhali ameriški obveščevalci, ki so posneli njegov pogovor s Kisljakom, pri čemer sploh ne gre le za en pogovor ampak glede na poročanje ameriških medijev celo za vrsto p

Težave so se začele še pred volitvami, ko so obveščevalne službe ZDA odkrile računalniške vdore v sisteme demokratske stranke in politikov s strani Rusije. Trump je obveščevalce ostro napadel in jih celo označil za naciste, kasneje pa krivdo za lastne besede pripisal pokvarjenim medijem.

Flynn je bil skoraj od samega začetka predsedniške kampanje ob Trumpovi strani in kandidat je od njega dobil zamisli o zaostrovanju politike do Irana in izboljšanju odnosov z Rusijo ne glede na Ukrajino. Flynn je leta 2015 na gala večerji televizije Russia Today v Moskvi sedel skupaj z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.