Kot je na svoji spletni strani zapisala revolucionarna garda, elitna enota iranske vojske, je namen vojaških vaj pokazati "popolno pripravljenost na soočenje z grožnjami" in "ponižujoče sankcije" ZDA. Na vajah naj bi preizkusili različne vrste radarskih sistemov in iranskih raket, pa tudi delovanje poveljniških centrov. Vaje potekajo v pokrajini Semnan na severovzhodu Irana.
Iransko zunanje ministrstvo pa je napovedalo, da bo uvedlo sankcije posameznikom in podjetjem iz ZDA, ki "podpirajo teroristične skupine ali prispevajo k zatiranju ali pobijanju nemočnih ljudi v regiji". Imen posameznikov in podjetij, proti katerim bodo uvedli povračilne ukrepe, naj bi objavili kasneje.
Dvostranske sankcije proti Iranu zaradi kršitev človekovih pravic in podpiranja terorizma na Bližnjem vzhodu so ZDA uvedle 17. januarja lani, vključujejo pa predvsem področje bančništva ter energetske in obrambne industrije ter veljajo za posameznike in organizacije, povezanih z iranskim raketnim programom. V petek so na seznam, povezan s temi sankcijami, dodali 13 posameznikov in 12 podjetij. Z ukrepom so ZDA zamrznile vse njihovo morebitno premoženje v ameriških bankah, ameriškim podjetjem in posameznikom pa prepovedale poslovanje z njimi.
Novi ameriški obrambni sekretar James Mattis je v petek med obiskom v Tokiu Iran označil za "največjega podpornika terorizma med državami", a dodal, da Washington zaradi tega za zdaj ne načrtuje povečanja števila svojih vojakov na Bližnjem vzhodu.
Iran je balistično raketo izstrelil v nedeljo, med drugim kot odgovor na ukaz ameriškega predsednika Donalda Trumpa o prepovedi vstopa Irancem in državljanom šestih drugih pretežno muslimanskih držav v ZDA. Iran trdi, da raketa ne more nositi jedrske konice ter da preizkus rakete ni kršitev resolucije VS ZN iz leta 2015, ki mu prepoveduje preizkus balističnih raket, ki lahko nosijo jedrske konice. ZDA trdijo nasprotno.