Protesti in izstop

Prvi mož Uberja zapustil Trumpa. Je bil kriv pritisk?

T.L.
3. 2. 2017, 08.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Travis Kalanick je imel precej buren konec tedna, ko se je moral soočati z napadi na podjetje.

Profimedia
Travis Kalanick se je znašel pod pritiskom.

Glavni izvršni direktor podjetja Uber Travis Kalanick se umika iz Trumpovega svetovalnega foruma, v katerem sodelujejo predstavniki nekaterih najmočnejših ameriških podjetij. Odločitev je zaposlenim sporočil v četrtkovem dopisu, Trumpa pa je zapustil zaradi izvršnega ukaza o imigraciji.

Pozivi k izbrisu aplikacije 

Pritiski na podjetje Uber so se začeli že konec minulega tedna, ko se je podjetje odločilo, da bodo njihovi vozniki v času enourne stavke sindikata taksistov (z značilnimi rumeno obarvanimi vozili), vseeno prevažali potnike na in iz letališča JFK v New Yorku, kjer je potekal množičen protest proti Trumpovem ukazu. Uberjevi taksisti so v tem času vozili potnike, kmalu pa se je na družbenem omrežju razširil poziv, da gre podjetju le za denar in da naj uporabniki aplikacijo izbrišejo. In požar se je začel širiti. Ljudje so začeli objavljati vse možne očitke na račun podjetja Uber in njegovega odnosa do voznikov.

Že konec tedna se je tako Kalanick na družbenih omrežjih oglasil z dvema daljšima zapisoma: v prvem je pojasnjil odločitev, da sodeluje v Trumpovem neformalnem svetovalnem forumu, dan kasneje pa še objavo, v kateri je zapisal, da podjetju ni vseeno za voznike in da s finančnimi in pravnimi sredstvi nudijo pomoč voznikom, ki se v času uvedbe Trumpovega odloka o prepovedi vstopa muslimanov nahajajo izven ZDA in imajo zaradi tega težave. Vendar je bilo prepozno. Zapis o pomoči je namreč veliko uporabnikov aplikacije označilo za pozen odziv, s katero želi Kalanick reševati podjetje.

V Trumpovi druži 16 velikih

Kalanick je sporočil, da odstopa, ker se članstvo v forumu razume kot podpora Trumpovi politiki in tega se ne gre, poroča STA. Trumpova prepoved vstopa muslimanom iz sedmih držav in beguncem je po njegovih besedah po nepotrebnem prizadela številne ljudi po svetu. V Trumpovem neformalnem forumu je 16 direktorjev velikih podjetij, med njimi banke JP Morgan Chase, Boeinga, Tesle, General Motorsa in drugih.

Trumpu se upirajo diplomati in zaposleni po zveznih agencijah, v New Yorku pa si je v četrtek prost dan vzelo več sto lastnikov majhnih trgovinic po rodu iz Jemna v protest proti izvršnemu ukazu.

Več donacij nevladnikom

Trumpove poteze opoziciji pomagajo. Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU), ki je po ukazu na letališča poslala armado odvetnikov, je konec preteklega tedna na internetu zbrala 24 milijonov dolarjev, kar je šestkrat več, kot dobi po spletu v letu dni, še poroča STA. Tudi druge podobne napredne organizacije dobivajo vse več donacij, predvolilne kovčke pa si polnijo tudi demokratski senatorji in člani predstavniškega doma.

Gallupov inštitut v zadnji anketi ugotavlja, da je 60 odstotkov Američanov proti gradnji zidu na meji z Mehiko, 55 odstotkov proti prepovedi vstopa v ZDA državljanom sedmih muslimanskih držav in 58 odstotkov proti prepovedi vstopa sirskim beguncem.

Okrog 47 odstotkov pa jih meni, da gre Trump prehitro naprej s svojimi ukrepi. Podobna anketa ob istem času je leta 2008 ugotovila, da je bilo takega mnenja glede ukrepov Baracka Obame le 22 odstotkov Američanov.