Te agencije trdijo, da je Rusija stoji za vdori v računalniške sisteme demokratov, njena dejanja pa so pomagala k Trumpovi zmagi na volitvah. Donald Trump je še v sredo zvečer menil, da je treba pozabiti na preteklost in iti naprej. Tudi v četrtek je sporočil, da je čas, da se ZDA ukvarjajo s čim boljšim, vendar pa se bo v interesu države in ljudstva prihodnji teden sestal z obveščevalci.
Ne glede na to, da so domnevna ruska dejanja pomagala k izvolitvi republikanca, sta republikanska senatorja John McCain in Lindsey Graham napovedala prizadevanja za še močnejše sankcije proti Rusiji v kongresu. Obamove sankcije naj bi bile nizka cena za predrzen napad na ameriško demokracijo.
Sankcije sta pozdravila tudi oba kongresna voditelja republikancev. Predsednik predstavniškega doma Paul Ryan je menil, da je bil že skrajni čas za tovrstne sankcije, ki so ustrezne po osmih letih propadle politike glede Rusije, ki ne deli ameriških interesov, spodkopava vrednote in širi nestabilnost po svetu.
Vodja senatne večine Amitch McConnell je dal skoraj identično izjavo ter dodal, da Rusija ni prijatelj ZDA, kongres pa bo zagotovil, da bo vsak napad doživel nepremagljivi odgovor.
Demokratska senatorka slovenskega rodu iz Minnesote Amy Klobuchar je pohvalila kolege iz obeh strank, ki so podprli sankcije in izrazila upanje, da bo Trump razmere vzel zares, ker je položaj predsednika ZDA večji od vsakega posameznika.
Obama je med drugim odredil izgon iz ZDA 35 ruskih diplomatov in članov njihovih družin iz ruskega veleposlaništva v Washingtonu in konzulata v San Franciscu. Ukazal je zapreti tudi dva kompleksa v lasti Rusije v Marylandu in na Long Islandu, kjer so so Rusi preživljali počitnice, po prepričanju Američanov pa tudi usklajevali vohunske operacije.
Rusija še naprej zanika vpletanje v ameriške volitve, pri čemer je na isti valovni dolžini s Trumpom, ki ne more kar tako priznati, da mu je tuja sila pomagala do zmage. Trump bo po prisegi 20. januarja pred zelo kočljivo odločitvijo ali vztrajati pri sankcijah ali pa jih opustiti.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva b je napovedala ustrezen odgovor proti ameriškim diplomatom, tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ukrep označil za poskus škodovanja zunanji politiki prihodnjega predsednika ZDA, predsednik zgornjega doma ruske dume b pa je povedal, da bodo počakali, kaj bo povedal Trump, preden bodo udarili s povračilnimi ukrepi.