Visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N8 so odkrili pri divjih labodih. Kot so pojasnili na hrvaškem kmetijskem ministrstvu, virus od domače perutnine najpogosteje prizadene kokoši in purane, pri racah in goseh pa se razvijejo blagi simptomi.
Omenjen tip virusa so odkrili že leta 1983 na Irskem, v evropskih močvirjih pa se je med drugim pojavil novembra 2014. Od tedaj strokovnjaki niso našli nobenega dokaza, da bi se lahko omenjena vrsta virusa prenesla na človeka. Nemške oblasti so sporočile, da je infekcija človeka preko zaužite hrane sicer teoretično mogoča, ampak ne preveč verjetna.
Divje živali, ki živijo ob vodi, zlasti divje race, so na virus odporne in ne kažejo kliničnih znakov obolenja, zato predstavljajo rezervoar virusa in glavno nevarnost za širjenje virusa na domačo perutnino.
Možnost prenosa je velika
Infekcija se pri perutnini širi preko izločkov dihal in iztrebkov. Prav iztrebki zadržijo visoko koncentracijo virusa, preko katerih se lahko kontaminirajo voda, krma, leglo oziroma vse, kar pride v kontakt z okuženim iztrebkom. Možnost prenosa virusa je zato po opozorilih hrvaškega ministrstva velika.
O pojavu omenjenega tipa virusa ptičje gripe so sicer v preteklih dneh poročali tudi iz nekaterih drugih evropskih držav. Mrtve divje race, okužene z virusom, so našli v nemški zvezni deželi Schleswig-Holstein, prav tako so virus zaznali v Švici, Avstriji, na Poljskem in na Madžarskem.