Strokovnjaki svarijo, da Evropi grozi ena najhujših epidemij v zadnjih tridesetih letih. In spet so glavni krivci komarji, posredni krivec pa podnebne spremembe.
Prenašalci rumene mrzlice so tigrasti komarji, ki jih lahko najdemo tudi v Južni Evropi.
Tokrat strokovnjaki svarijo zaradi rumene mrzlice, ki jo prenašajo tigrasti komarji. Prav ti komarji bi lahko povzročili epidemijo tako v Evropi kot v Južni in Severni Ameriki.
Rumena mrzlica lahko povzroči krvavenje iz ušes, nosu in oči, odpovedovanje notranjih organov in lahko privede do smrti. Na srečo ni tako smrtonosna kot recimo ebola, a je nikakor ne smemo podcenjevati. Trenutno v nekaterih afriških državah velja prepoved vstopa v državo za osebe, ki niso bile cepljene proti rumeni mrzlici.
Več tisoč primerov
Po informacijah humanitarnih organizacij je v Afriki trenutno z rumeno mrzlico okuženih več tisoč ljudi, epidemija pa se je začela v Angoli in se nato razširila v Demokratično republiko Kongo, Ugando in Kenijo. Pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so zabeležili tudi 11 primerov okužbe pri delavcih, ki so prišli iz Afrike v Evropo. V Kongo so že prispeli prvi strokovnjaki, ki s cepivom poskušajo zajeziti epidemijo. Bolezen je namreč v zelo kratkem času zahtevala okoli 100 smrtnih žrtev. Rumeno mrzlico prenašajo tigrasti komarji, ki živijo v Latinski Ameriki, ZDA, Aziji, severni Avstraliji in Južni Evropi, zaradi podnebnih sprememb pa prodirajo čedalje bolj proti severu.