Berlin in Bruselj glede začetka pogajanj o izstopu Združenega kraljestva iz EU ostajata na različnih bregovih. Medtem ko si v prestolnici EU prizadevajo za čimprejšnji začetek pogajanj, v Nemčiji od Londona ne zahtevajo naglih odločitev.
Angela Merkel je izrazila tudi pričakovanje, da ta proces ne bo trajal v nedogled, a po drugi strani se po njenih besedah tudi ne mudi.
Kot je dejala na srečanju vodstva konservativne unije CDU/CSU, Evropska unija v pogovorih o ločitvi ne bi smela biti zlobna do Velike Britanije. Zavzela se je, da ostaneta EU in Velika Britanija tesno povezani, tako na gospodarskem področju kot tudi v okviru Nata, sicer pa mora biti prva prioriteta teh pogovorov o ločitvi, da ne spodbudijo še ostalih članic k izstopu iz EU in k organizaciji referendumov po britanskem vzoru. Zavzela se je predvsem za vsebinska pogajanja o izstopu Britanije iz EU.
V prvi vrsti pa mora zdaj britanska vlada pokazati, kako si predstavlja uresničitev referendumske odločitve. "Iskreno rečeno to ne more večno trajati (...) vendar pa se ne bi tudi omejevala na nek kratek čas," je dejala Merklova v odzivu na vse glasnejše pozive vodilnih iz EU, da bi se moral proces ločitve začeti takoj, ne pa šele oktobra, kot je v petek po znanih izidih referenduma nakazal britanski premier David Cameron v svoji napovedi odstopa.
"Če upočasnimo proces samo zato, da bi popustili zavlačevanju britanskih konservativcev, bomo škodovali vsem," je za nemški časnik Bild dejal predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. "Dolg proces bo vodil samo še k večji negotovosti, ogrožal pa bo tudi delovna mesta," je še poudaril.
"Zato od britanske vlade pričakujemo, da bo sprožila postopek. To bi lahko storila že na vrhu v torek," je še povedal Schulz.
Za čimprejšnji začetek pogajanj in izstop Velike Britanije iz EU so se v soboto zavzeli zunanji ministri ustanovnih članic EU - Nemčije, Francije, Italije, Nizozemske, Belgije in Luksemburga.
Peticijo za nov referendum o EU podpisalo 3,1 milijona ljudi
Peticijo s pozivom za drugi referendum o članstvu Velike Britanije v EU je do zdaj podpisalo 3,1 milijona ljudi, poroča BBC. Britanci so na četrtkovem referendumu z 52 odstotki izglasovali izstop iz unije.
Peticija za nov referendum o EU ima več podpisov kot katerakoli druga peticija na spletni strani britanskega parlamenta. Ker ima več kot 100.000 podpisov, bo moral o njej razpravljati parlament.
Tiskovna predstavnica poslanske zbornice je povedala, da se je zbiranje podpisov pod to peticijo začelo 24. maja, vendar pa je do objave izida četrtkovega referenduma zbrala le 22 podpisov.
Britanski premier Cameron je v preteklosti večkrat dejal, da drugega referenduma ne bo. Po objavi referendumskega izida je v petek napovedal, da bo do oktobra odstopil s položaja.
Pozivi med laburisti k neupoštevanju referenduma o brexitu
Poslanec britanskih laburistov David Lemmy je danes kolege v parlamentu pozval, naj ne podprejo odločitve o izstopu iz EU, ki je bila sprejeta na četrtkovem referendumu. Opozoril je, da gre le za posvetovalni referendum, ki ni pravno zavezujoč.
"Zbudite se! Tega nam ni treba storiti," je preko Twitterja pozval Lemmy iz okrožja Tottenham. "To norost lahko ustavimo in z glasovanjem v parlamentu ustavimo to nočno moro," je dodal in pozval h glasovanju o referendumu v parlamentu že v naslednjem tednu.
Po napovedanem odstopu Davida Camerona se stolček maje tudi prvaku laburistov Jeremyju Corbynu, ker da mu med kampanjo ni uspelo prepričati delavskega razreda, da bi podprl nadaljnje članstvo v uniji. Dva poslanca sta že zahtevala glasovanje o nezaupnici Corbynu, ki pa odgovornost zavrača. "Storil sem vse, kar sem lahko," se je odzval preko Twitterja.