Svet

Izključitev Grčije iz schengna ni rešitev za begunsko krizo

STA
16. 2. 2016, 13.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Izključitev Grčije iz schengenskega območja ne bi bila primerna rešitev za begunsko krizo, saj ne bi rešila nobene od težav, s katerimi se trenutno sooča Evropska unija, je danes po pogovorih z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom v Atenah poudaril predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.

Reuters

"Zdaj ni čas za odhode, temveč za skupno ukrepanje," pa je izpostavil Cipras. Kot je dejal, se unija še nikoli doslej ni soočala s toliko zahtevnimi izzivi kot sedaj. Ob tem je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa pozval k enotnosti.

Grčija je sicer zaradi svojega ravnanja v begunski krizi pogosto tarča kritik, češ da ni pripravljena ali zmožna zavarovati schengna, ker ni zajezila pritoka beguncev v Evropo.

Države članice so do Aten kritične tudi zaradi zamud pri vzpostavitvi žariščnih točk oz. centrov za registracijo beguncev na zunanjih mejah unije. Čeprav bi morala Grčija že do konca lanskega leta vzpostaviti pet žariščnih točk, deluje le ena, na otoku Lezbos.

Grški obrambni minister Panos Kamenos je sicer ravno danes sporočil, da so štirje od petih sprejemnih centrov "pripravljeni na delovanje in sprejemanje beguncev" - na otokih Lezbos, Hios, Leros in Samos. Peta žariščna točka na otoku Kos pa bo, kot je minister danes povedal novinarjem v Atenah, kljub ostremu nasprotovanju lokalne skupnosti začela delovati "v petih dneh".

Tusk je Grčijo obiskal dan pred vrhom EU v Bruslju, na katerem bo izvajanje doslej sprejetih ukrepov pri soočanju z begunsko krizo poleg vprašanja članstva Velike Britanije v uniji ključna tema.

O begunski krizi se bo Tusk po napovedih drevi v Berlinu pogovarjal tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel. Ta je v svojih prizadevanjih, da bi begunsko krizo rešili s pomočjo Turčije, kot kaže vse bolj osamljena. V ponedeljek so se njenim načrtom tudi uradno zoperstavile države Višegrajske četverice - Češka, Poljska, Madžarska in Slovaška - ki so pripravile načrt B. Ta predvideva pomoč Makedoniji in Bolgariji pri varovanju zunanjih meja unije in s tem nezaupnico Grčiji.

A razmere se najverjetneje ne bodo uredile, dokler bo v Siriji divjala državljanska vojna. Tusk je danes v Atenah posvaril, da je rusko bombardiranje v Siriji spodkopalo upanje na premirje v tej državi. "Ves svet upa na mir in je pripravljen na pogovore," je poudaril Tusk. "A rusko bombardiranje v Siriji nam daje le malo upanja. Režim sirskega predsednika Bašarja al Asada je okrepljen, zmerna sirska opozicija je oslabljena, Evropo pa preplavljajo novi valovi beguncev," je dodal.