Merklova je v svojem stališču glede sprejemanja beguncev iz Turčije in njihovega razdeljevanja po državah EU vse bolj osamljena. EU bo o migrantski krizi razpravljala na vrhu v četrtek in petek, še pred srečanjem pa je možnost sprejemanja dodatnih beguncev zavrnil tudi francoski premier Manuel Valls.
"Francija je pristala na to, da bo sprejela 30.000 beguncev. Na to smo pripravljeni, ampak nič več," je dejal v soboto ob robu Münchenske varnostne konference.
Fronta proti migrantski politiki nemške kanclerke se tako, kot kaže, krepi. Proti njenemu načrtu, da bi begunsko krizo rešili s pomočjo Turčije, se eksplicitno postavljajo tudi države višegrajske četverice. Premierji teh držav bodo po pisanju nemškega Spiegla na ponedeljkovem izrednem vrhu v Pragi zapečatili dogovor o tem, kako bodo Makedoniji pomagali zapreti njeno mejo z Grčijo.
Po navedbah ZN se vsak dan na pot s čolni od Turčije do Grčije poda kakih 2000 beguncev, ki nato čez Balkan nadaljujejo pot proti severu. Načrt nemške kanclerke predvideva, da bi države EU v zameno za pomoč Turčije pri zajezitvi begunskega vala sprejele določeno število beguncev, ki sedaj živijo v Turčiji.
Valls je dal vedeti, da tak sistem razdeljevanja beguncev za Francijo ne pride v poštev. "Sedaj je čas, da uresničimo, o čemer smo se dogovorili," je dejal. To je med drugim boljši nadzor zunanjih meja EU ter izgradnja sprejemnih centrov za begunce v Grčiji in Italiji.
Na stališča francoske socialistične vlade po poročanju dpa sicer vplivajo tudi javnomnenjske ankete, ki v zadnjem času kažejo na porast podpore desnopopulistične Nacionalne fronte. V Franciji bodo leta 2017 potekale predsedniške volitve.