Tiskovni predstavnik WHO Gregory Haertl je priznal, da teksaški primer vzbuja skrbi in da razumejo zaskrbljenost ljudi.
"Kar vemo, je, da skoraj sto odstotkov okužb z virusom zika prenašajo komarji. Zato za WHO ostaja najpomembnejši nadzor izpostavljenosti ljudi komarjem," je dodal.
Urad za javno zdravje okrožja Dallas v Teksasu je v torek sporočil, da so dobili potrditev ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC), da je do prenosa virusa, ki ga sicer prenašajo komarji, v Dallasu letos prišlo med spolnimi odnosi. "Pacient je bil okužen z virusom, potem ko je imel spolni stik z obolelim posameznikom, ki se je vrnil iz države, kjer je virus zika prisoten," so sporočili iz okrožja Dallas.
Doslej še ni bilo znanstveno potrjeno, da bi se virus zika, ki zelo verjetno povzroča mikrocefalijo - hudo okvaro možganov pri novorojenčkih - lahko širil tudi s spolnimi odnosi in ne zgolj s piki komarjev. V preteklih letih so sicer zabeležili en primer, ki bi lahko nakazoval na to, pri enem moškem pa so našli virus v njegovi semenski tekočini.
WHO je v ponedeljek razglasil, da virus zika predstavlja nevarnost za javno zdravje po vsem svetu in da je zato potreben nujen in usklajen odgovor. Prenašajo ga tigrasti komarji vrste Aedes.