Kot je sporočil urad za javno zdravje okrožja Dallas v Teksasu, so dobili potrditev ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC), da je do prenosa virusa, ki ga sicer prenašajo komarji, prišlo med spolnimi odnosi v letu 2016.
"Pacient je bil okužen z virusom, potem ko je imel spolni stik z obolelim posameznikom, ki se je vrnil iz države, kjer je virus zika prisoten," so sporočili iz okrožja Dallas.
Doslej še ni bilo znanstveno potrjeno, da bi se virus zika, ki zelo verjetno povzroča mikrocefalijo, hude okvare možganov pri novorojenčkih, lahko širil tudi s spolnimi odnosi in ne zgolj s piki komarjev. V preteklih letih so sicer zabeležili en primer, ki bi lahko nakazoval tudi na to, pri enem moškem pa so našli virus v njegovi semenski tekočini.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v ponedeljek razglasila, da virus zika predstavlja nevarnost za javno zdravje po vsem svetu in da je zato potreben nujen in usklajen odgovor.
Virus se je lani pričel močno širiti tudi po državah Srednje in Južne Amerike. Najhuje je prizadel Brazilijo, kjer so od oktobra lani zabeležili 270 potrjenih primerov mikrocefalije in skoraj 3500 domnevnih primerov. Po ocenah je okuženih 1,5 milijona ljudi.
V minulih dneh so virus pri turistih, ki so se vrnili iz Latinske Amerike, že odkrili v več evropskih državah, ZDA in Kanadi. V Sloveniji doslej še niso zabeležili nobenega primera.