Danski državljan, ki se je ravnokar vrnil s poti po Južni in Srednji Ameriki, je bil testiran kot zika pozitiven, so sporočili lokalni mediji. Zdravstveni uradniki so v torek sporočili, da sta pred širjenjem virusa na obeh ameriških kontinentih varni samo Kanada in Čile.
Virus zika sicer ni pretirano nevaren, vendar se nabira vse več dokaznega materiala o povezavi med okužbo nosečnic in resnimi okvarami ob rojstvu. To je najbolj prizadelo Brazilijo, iz katere v zadnjih mesecih poročajo o velikem porastu primerov mikrocefalije pri dojenčkih, ki prizadene njihov razvoj možganov, zaradi česar ti ne rastejo normalno.
Nacionalni inštitut za javno zdravje Okuži se lahko vsakdo, ki potuje (ali biva) v območjih, kjer so komarji okuženi z virusom zika.
Do porasta mikrocefalije je prišlo hkrati s širjenjem virusa zika. Ob normalnih razmerah je bilo v Braziliji le 200 primerov mikrocefalije na leto, v zadnjem oktobru pa so iz države poročali o več kot 4000 primerih. Na severovzhodu Brazilije, ki je slabše razvita in revnejša, za mikrocefalijo trpi že eden do dva odstotka novorojenčkov.
Zika tudi v Veliki Britaniji
Virus pa je »prištopal« tudi na britansko otočje, kjer so pristojne zdravniške institucije poročale o treh primerih, pri čemer je šlo za popotnike, ki so se vračali iz Kolumbije, Surinama oziroma Gvajane. V manjšem številu primerov pa je šlo za prenos bolezni prek spolnega odnosa ali z matere na dojenčka.
Nosečnicam se odsvetuje obisk J. Amerike
Države v prizadeti regiji opozarjajo ženske, naj, če je le možno, prestavijo načrtovanje svoje nosečnosti, vsaj do trenutka, ko bo o izbruhu virusa jasno več. Uradniki El Salvadorja so ženske tako pozvali, naj ne zanosijo pred letom 2018, nosečim ženskam pa se prav tako odsvetuje obisk letošnjih olimpijskih iger v Rio de Janeiru.
4000 primerov mikrocefalije so od lanskega oktobra zaznali v Braziliji. Sumijo, da je razlog za to širjenje virusa zika.
V Sloveniji še ni bilo okužbe
Čeprav virus zika prenaša tigrasti komar, ki je pri nas prisoten v primorski regiji, še ni razlogov za skrb, da bi se virus začel širiti z njegovo pomočjo. »Okuži se lahko vsakdo, ki potuje (ali biva) v območjih, kjer so komarji okuženi z virusom zika,« so nam sporočili z nacionalnega inštituta za javno zdravje. Pojasnjujejo, da v Sloveniji bolnika s tem virusom trenutno še niso potrdili. Kljub temu pozivajo potnike, pri katerih se v treh tednih po vrnitvi s potovanja kažejo simptomi, značilni za okužbo z virusom zika, naj se posvetujejo s svojim osebnim zdravnikom. Če bo treba, jih bo ta napotil k infektologu.
Nosečnicam, ki so se vrnile iz ogroženih območij, svetujejo obisk ginekologa, ki bo pozorno spremljal nosečnost.