Svet

Obama zajokal: "Ne pobijajte otrok!"

T.C.
5. 1. 2016, 20.52
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Ameriški predsednik Barack Obama je danes v Beli hiši pred žrtvami in svojci žrtev nasilja z orožjem predstavil ukrepe za zmanjšanje tega nasilja. Gre za ukrepe, ki jih lahko sprejme sam s t. i. izvršnimi ukazi, ker kongres pod vplivom orožarskega lobija ne opravlja svojega dela. Ko je govoril o pokolu otrok v Newtownu, so se Obami orosile oči.

V nastopu je bil Obama vidno jezen, ker se nadaljuje nasilje, ki na leto zahteva življenja več kot 30.000 Američanov, med njimi tudi najmlajših. Prvič v sedmih letih, odkar vodi ZDA, so Obami pritekle solze, ko je omenil pokol predšolskih otrok na šoli Sandy Hook pred tremi leti.

Potem ko so ga v minulih letih pogosto kritizirali, da je premalo čustven in preveč racionalen, je tokrat presunil celotno Ameriko. "Vedno, ko pomislim na te otroke, postanem jezen," je dejal Obama in sprožil rafale prisotnih fotografov, ki niso hoteli zamuditi priložnosti za ovekovečenje predsednikovih solz.

Republikanski in demokratski senator sta po pokolu na šoli Sandy Hook pripravila kompromisni predlog zakona za zmanjšanje nasilja s strelnim orožjem. S predlogom se je strinjalo 90 odstotkov Američanov, v senatu ga je podprlo 90 odstotkov demokratov, a je padel zaradi nasprotovanja 90 odstotkov republikancev.

Obama se je zato odločil, da v zadnjem letu svojega predsednikovanja sam mimo kongresa uveljavi smiselne predloge. Navedel je štiri glavne ukrepe, ki jih uvaja z izvršnimi ukazi. Najpomembnejši ukrep, ki bo naletel na največje nasprotovanje, je to, da se bodo morali vsi prodajalci orožja, pa če gre za posameznike, organizacije ali podjetja, registrirati kot prodajalci orožja.

Denar bo namenjen pobijanju komarjev, raziskavam za cepivo, izboljšanje diagnoz in pomoč prizadetim državam.

Kot je dejal predsednik, namreč ni smiselno, da odgovorni lastniki orožja to kupujejo ob kontrolah njihove morebitne kriminalne preteklosti in duševnih bolezni, medtem ko kriminalci orožje neovirano kupujejo na internetu, orožarskih sejmih ali preko posebej v ta namen ustanovljenih korporacij ali skladov.

"Vsak, ki prodaja orožje, mora dobiti dovoljenje za to in izvajati kontrole, sicer bo kazensko preganjan," je dejal Obama. Obenem je zatrdil, da bodo povečali učinkovitost sistema in zaposlili dodatne uslužbence pri FBI ter tako olajšali in pospešili postopek za odgovorne prodajalce in kupce.

Obama se je sicer v govoru večkrat skliceval na odgovorne lastnike orožja in jih prosil, naj se mu pridružijo v boju proti lažem orožarskega lobija in blokadi kongresa.

Navedel je statistiko, ki kaže, da preverjanje kriminalne preteklosti dejansko kriminalcem otežujejo nakup orožja, in sarkastično pripomnil, da raziskave in znanost vendarle delujejo, dejstva pa so pomembna.

"Če lahko izboljšamo varnost na podlagi raziskav prometnih nesreč in prehrane, ni razloga, da ne bi enako veljalo za orožje, čeprav kongres tovrstne raziskave namerno onemogoča (...) Celo terorističnim osumljencem niso hoteli onemogočiti nakupa orožja. To ne more biti prav. Orožarski lobi morda ima kongres za talca, ampak Američanov ne bo imel. Ne moremo čakati," je dejal.

Med ukrepi, ki jih uvaja z izvršnimi ukazi, je naštel tudi učinkovitejše uveljavljanje obstoječe zakonodaje, krepitev pomoči žrtvam nasilja v družini ter boljše zdravljenje duševnih bolezni. "Vi iz kongresa, ki krivite duševno zdravje za množične poboje, imate sedaj priložnost, da nekaj storite," je dejal in kongres zaprosil za pol milijarde dolarjev v ta namen.

V govoru je sicer večkrat tudi ponovil to, kar poudarja po vsakem novem množičnem poboju v ZDA. Dejal je, da Američani niso prirojeno nasilnejši od ljudi v drugih naprednih državah, kjer ni niti približno toliko smrti zaradi orožja. Namesto da bi problem reševali, se zapletajo v strankarske delitve, čeprav soglasje v družbi, da je potrebno nekaj storiti, obstaja.

Zatrdil je, da nikakor ne želi odpraviti drugega amandmaja k ustavi, ki Američanom zagotavlja pravico do orožja, ne glede na to, kaj trdijo kritiki. Vendar pa je prepričan, da je ob ohranitvi pravice mogoče tudi držati orožje stran od neodgovornih ljudi.

A ob upoštevanju pravice do orožja je treba upoštevati tudi pravico do življenja in pravico do varnega izražanja vere. Ti veljata tako za kristjane, jude, muslimane in sikhe, ki so bili v preteklosti tarča množičnih pobojev. "Tudi oni imajo pravice," je dejal in sprožil velik aplavz prisotnih.

Priznal je, da ukrepi, ki jih uvaja, ne bodo odpravili vsega zla na svetu, vendar pa bodo morda ustavili kakšen pokol. Omenil je primer napadalca na Kitajskem, ki se je spravil na otroke, vendar jih je večina preživela, ker je napadel z nožem in ne s strelnim orožjem.