"Menim, da bo ta oseba izpolnila vse zahteve, ki smo jih imeli med pogajanji z Mostom, ter tudi izpolnila pričakovanja vseh državljanov," je povedal Kovač za hrvaški radio.
Potem ko je Most v torek prekinil pogajanja z levosredinsko koalicijo Hrvaška raste o oblikovanju prihodnje hrvaške vlade, se je znova obrnil k desni Domoljubni koaliciji. Po pogajanjih, ki so potekala do poznih večernih ur, je predsednik HDZ Tomislav Karamarko izjavil, da bo mandatar "močna strokovna figura". Nato je na svojem profilu na Facebooku objavil, da se počuti "prekrasno".
Predsednik Mosta Božo Petrov je tudi v torek dejal, da je za njegovo stranko nesprejemljiva možnost, da bi bil Karamarko mandatar za sestavo prihodnje vlade. Ko je danes prišel pred sedež Mosta v Zagrebu, so ga pred poslopjem dočakali prazni plastični stol in 15 rdečih svečk.
Na Hrvaškem prevladuje vtis, da je Petrov popustil pritiskom večine poslancev Mosta, ki niso želeli sodelovati v prihodnji vladi z levosredinsko koalicijo. K temu naj bi prispevala tudi katoliška cerkev, potem ko je siški škof Vlado Košić, med drugim javno obtožil Petrova, da je "slepec, ki je porinil Most v čeljusti komunizma", ker je začel pogovore s koalicijo Hrvaška raste. Čeprav se je Petrov izogibal ideološkim delitvam, je bila na koncu očitno odločilna podobnost svetovnega nazora večine poslancev Mosta in desne koalicije.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V SDP so bili presenečeni, ko je Most prekinil pogajanja, in so zavrnili obtožbe, da so klicali poslance Mosta, naj podprejo predsednika SDP Zorana Milanovića, če pogajanja z Mostom ne bi bila uspešna. Zahtevali so od Mosta, naj se oglasijo poslanci, ki naj bi jih klicali iz SDP, in naj pokažejo, kdo jih je klical. Ocenili so, da gre za "policijsko-obveščevalno operacijo HDZ".
V koaliciji Hrvaška raste so tudi dejali, da je Petrov po nepotrebnem zavlačeval z oblikovanjem vlade, ker bi se lahko že prvi teden po volitvah dogovoril o sodelovanju s HDZ in omogočil novi vladi, da bi čim prej začela delo. Za SDP je tudi vprašljiva volilna legitimnost nestrankarskega mandatarja, za katerega menijo, da bo zgolj marioneta HDZ.
Most in Domoljubna koalicija imata čas danes do 18. ure, da Grabar-Kitarovićevo med današnjim petim in zadnjim krogom posvetovanj obvestita, kdo ima njihovo podporo za mandatarja za sestavo nove vlade. V Mostu in HDZ bodo pred posvetovanji tudi seji njunih najvišjih strankarskih organov.
Domoljubna koalicija je v četrtek obvestila predsednico države, da imajo podporo 63 poslancev, Most pa da ima 15 poslancev. Tako imata skupaj več kot potrebnih 76 glasov za saborsko večino. Most in koalicija Hrvaška raste bi imela v primeru sodelovanja najmanj 81 poslanskih mandatov.
Za Domoljubno koalicijo je podpisala tudi poslanka albanske, bošnjaške, črnogorske, makedonske in slovenske manjšine Ermina Lekaj Prljaskaj, ki bo v saboru omogočila oblikovanje poslanske skupine dvema poslancema stranke Bandić Milan 365 - Stranka dela in solidarnosti.