Na pariški podnebni konferenci se predstavniki 196 pogodbenic Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) pogajajo o novem globalnem podnebnem sporazumu, ki naj bi prvič v boju proti podnebnim spremembam združil tako razvite države kot države v razvoju. Cilj novega sporazuma je omejiti dvig globalne temperature na največ dve stopinji Celzija do konca stoletja, čas za njegovo sprejetje pa se izteče v petek.
Tehnična pogajanja o sporazumu so se izkazala za izredno težavna. Kljub temu so pogajalci v soboto predložili osnutek podnebnega sporazuma. A ministrom so v razpravo prepustili številna vsebinska vprašanja.
Glavni slovenski pogajalec Zoran Kus je dejal, da so nastavki dobri, a da bodo morali o najtežjih vprašanjih odločati ministri.
V tehnična pogajanja so šli malo bolj ambiciozno, kot je bil na koncu izkupiček, je priznal Kus. "Pričakovalo se je, da bomo vsaj nekaj vsebin zaključili, kar bi se izrazilo v krajšem osnutku. So pa nastavki pogajanj takšni, da bodo ministrom omogočili lažje razrešitev odprtih vprašanj," je povedal Kus.
Opazno je bilo zbliževanje stališč ZDA s stališči EU, je ocenil Kus. Poleg tega se je pokazal razkol znotraj držav v razvoju, ki so bile najprej enotne, sedaj pa so nekatere bolj fleksibilne in zbližujejo stališča z razvitimi državami.
Slovenijo bosta danes in torek v Parizu zastopala Kus in namestnik generalne direktorice direktorata za okolje na okoljskem ministrstvu Uroš Vajgl. Ministrica za okolje in prostor Majcnova se bo dogajanju v francoski prestolnici pridružila v sredo.