To je bilo njuno prvo srečanje po razglasitvi sodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško pred dvema tednoma. Slovenska stran je pričakovala, da bo glavna tema pogovorov razsodba arbitražnega sodišča in njena implementacija.
Cerar je na novinarski konferenci po pogovorih s hrvaškim premierjem dejal, da je arbitražna sodba nov pozitiven mejnik v odnosih med državama. Poudaril je, da je odločba dokončna in zavezujoča za obe državi, z njo pa je rešeno mejno vprašanje, ki je dolgo bremenilo sosedi.
“Jasno želim poudariti, da je meja zdaj določena. Slovenija bo vztrajala pri implementaciji arbitražne razsodbe,” je v izjavi po srečanju s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem povedal premier Miro Cerar. "V arbitražni razsodbi ni ne zmagovalcev ne poražencev, pripravljeni smo na dialog glede implementacije," je še povedal.
"Izvajanje jurisdikcije obeh držav v skladu z razsodbo arbitražnega sodišča je najboljše zagotovilo za izogibanje incidentom in nepotrebnim napetostim Vsebina arbitražne razsodbe je pomembna z vidika spoštovanja mednarodnega prava in za državljane obeh držav, posebej tiste, ki živijo ob meji," je povedal Cerar. Zagotovil je, da Slovenija v povezavi z arbitražno odločbo ne bo povzročala napetosti.
"Ne želimo nikakršnih enostranskih potez nobene od držav," je po srečanju s Cerarjem povedal Plenković in dodal da ne obžaluje, da so njegovi predhodniki izstopili iz arbitražnega sporazuma.
Plenković je ponovil znana stališča Hrvaške glede arbitraže in se zavzel za dialog s Slovenijo o vseh odprtih vprašanjih. Cerarja je povabil na obisk v Zagreb, kjer bosta nadaljevala pogovore.
Arbitražno sodišče je konec junija v Haagu objavilo dolgo pričakovano razsodbo in določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in morju. Slovenija je zagotovila, da bo odločitev spoštovala in implementirala. Hrvaška po drugi strani razsodbe ne priznava, češ da je izstopila iz procesa arbitraže, ki da je bil zaradi prisluškovalne afere "nepovratno kompromitiran in kontaminiran".
"Če bi k meni prihajal s takimi stališči, da arbitražna odločba ne velja, da ne obstaja, da je potrebno določiti mejo na dvostranski način, bi se mu zahvalil in ga niti ne bi sprejel," je pred današnjim obiskom predsednika hrvaške vlade Andreja Plenkovića včeraj za spletnicasopis.eu povedal zunanji minister Karl Erjavec (Desus).
Slovenski premier je dejal, da bo na srečanju s hrvaškim kolegom jasno zastopal stališče, da je treba implementirati arbitražno odločbo, ki je Sloveniji med drugim dodelila štiri petine Piranskega zaliva in preko t. i. območja stika določila njen teritorialni stik z odprtim morjem.
Medtem ko se Slovenija že pripravlja na implementacijo arbitražne odločitve, je hrvaški premier ponovil, da bo v Ljubljani vztrajal pri znanih hrvaških stališčih, ki temeljijo na odločitvi hrvaškega sabora iz leta 2015 o izstopu Hrvaške iz arbitražnega postopka zaradi "protipravnih potez slovenske strani".
Obe strani poudarjata pomen prvega srečanja na premierski ravni po objavi arbitražne sodbe, a hkrati opozarjata pred prevelikimi pričakovanji. "Gre za prvi tovrstni razgovor, do katerega je treba imeti razumevanje, da verjetno še ne bo prinesel nekaterih jasnih odločitev ali rešitev," je dejal Cerar in hkrati dodal, da je pomembno, da se dialog začne.