Župan občine Vrhnika Stojan Jakin je zadovoljen z rezultati analiz v poročilu medresorske skupine za usklajevanje aktivnosti po požaru v Kemisu, a je hkrati napovedal, da bo občina zagotovila sredstva za vzporedne analize. Prav tako jih skrbi prihodnost, zato vztrajajo, da je Kemis treba seliti. V civilni iniciativi za zdaj poročila ne komentirajo.
Župan ocenil: Lahko bomo normalno živeli
Analize pristojnih služb so med drugim namreč pokazale, da je bil požar v Kemisu brez dolgoročnega vpliva na zrak in tla, krma druge košnje je pod mejnimi vrednostmi na vsebnost dioksinov, vzorčena živila pa so nanje negativna. Jakin je v izjavi novinarjem po današnji novinarski konferenci, na kateri so predstavniki pristojnih državnih organov predstavili končno poročilo o ukrepih in analizah po požaru, ocenil, da bodo na Vrhniki lahko normalno živeli.
"Problem je v tem, da smo jo tokrat odnesli zelo poceni, v primeru, da Kemis ostane na Vrhniki, pa je potencialna nevarnost še vedno prisotna. Obrat Kemisa je preblizu naselja. V podobni situaciji, v kateri gasilci in vsi ostali udeleženci ne bodo uspešni, lahko pride do bistveno drugačnih rezultatov," je opozoril.
"Nismo proti Kemisu, smo pa proti tej lokaciji"
Ob tem je dodal, da spoštuje odločitve občinskega sveta in civilne iniciative, da je treba Kemis premakniti na drugo, "bolj sprejemljivo lokacijo". Jakin je ob tem napovedal, da bo občina Vrhnika zahtevala, da gredo aktivnosti agencije za okolje (Arso) v smeri zahteve za odvzem okoljevarstvenega dovoljenja: "Do konca se bomo borili, da se lokacija zamenja. Nismo proti Kemisu, smo pa proti tej lokaciji."
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ker po Jakinovih besedah občani ne verjamejo več nobeni naši instituciji, bo občina zagotovila sredstva za nekaj analiz, ki "bodo narejene vzporedno tako z našimi institucijami kot z nekimi drugimi". S temi želijo ovreči dvome o primernosti oz. pravilnosti rezultatov.
Rezultati analiz so na vrhniškem koncu pokazali tudi posledice dolgotrajnega onesnaževanja okolja. Vrhniški občinski svet je, kot je spomnil Jakin, že sklenil, da bo treba v prihodnjih letih reševati tudi stara bremena onesnaževanja okolja in zato zagotoviti določena sredstva. Jakin tudi pričakuje pomoč države z znanjem in usmeritvami za iskanje rešitev na območjih z določenimi prekoračenimi mejnimi vrednostmi.
Župan še upa, da se bodo zbora občanov, ki ga vrhniška občina s civilno iniciativo pripravlja konec avgusta, udeležili tudi predstavniki medresorske delovne skupine. Ti so sicer napovedali, da se zbora ne nameravajo udeležiti, so pa ponudili, da se srečajo s predstavniki civilnih iniciativ.
Krajanka in predstavnica civilne iniciative Sinja Gorica Bernarda Kropf je povedala, da vabila na morebitno srečanje še niso dobili in da bi si želeli večjo odzivnost pristojnih.
Zaključnega poročila medresorske skupine sicer v civilni iniciativi danes še niso komentirali, saj, kot so poudarili, z njim še niso bili seznanjeni. Pooblaščenka CI Sinja Gorica Eva Lavtar je povedala, da bi morali poseben poudarek dati na zdravje krajanov in tudi njih dolgoročno spremljati.
Več deset krajanov je sicer na lastne stroške opravilo pregled, a rezultatov Kropfova še ne pozna.