V stranki SDS je danes (znova) vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, o ključnih razlogih zanjo pa je na tiskovni konferenci spregovorila poslanka SDS Jelka Godec.
(So)odgovornost za korupcijo, razmere na pediatrični kliniki, slabo poslovanje
Godčeva je uvodoma dejala, da si neurejenih razmer, ki še vedno vladajo v slovenskem zdravstvu, državljani ne zaslužijo. Ob tem so v SDS izpostavili glavne razloge: soodgovornost za neukrepanje na področju koruptivnih dejanj v zdravstvu (primer preplačanega zdravstvenega materiala v zdravstvu) in njena neodzivnost ob razkritjih, neurejene stanje na pediatričnem oddelku UKC Ljubljana, neučinkovito reševanje problematike čakalnih dob, soodgovornost za slabo poslovanje zdravstvenih zavodov in vedno večjo zadolženost javnih zdravstvenih zavodov.
V stranki ugotavljajo, da kaže, da ministrica ne obvladuje zdravstvenega sistema oziroma situacije v zdravstvu.
V zdravniškem sindikatu Fides in sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum so podprli interpelacijo zoper ministrico. "Zdi se mi čudno, da je opozicija tako dolgo čakala z interpelacijo," je dejal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin.
Po Kuštrinovih besedah se v tem mandatu na področju zdravstva pravzaprav ni nič naredilo: "Tudi ne na področju zakonodaje, kar je pogoj za reševanje problematike čakalnih dob. Dialog z zdravniškimi organizacijami, vključno z zdravniško zbornico, je v primerjavi s prejšnjimi mandati na najnižji ravni. Brez strokovnih analiz se je ministrica lotila združevanja bolnišnic."
Posebej kritičen je bil Kuštrin do predlogov novel zakona o zdravstveni dejavnosti in zakona o zdravniški službi: "Oba zakonska predloga sta nastala na hitro in brez soglasja strokovne javnosti oziroma zdravništva. Zdravniška zbornica ima po zakonu pravico in dolžnost, da sodeluje pri pripravi zakonodaje, pa je pravzaprav ni nobeden nič vprašal."
Dodal je, da so bile številne poteze ministrstva "zgolj čisti piar".
Predsednik Praktikuma Igor Muževič je dejal, da je ministrici tuja vsaka rešitev, ki vključuje zgledovanje po bolj solidarnih državah z boljšim zdravstvenim sistemom, saj ocenjuje, da si Slovenci zaslužimo politični prevzem financiranja in organizacije zdravstva. (STA)
Ministrica: "Bojim se, da se za očitki SDS skriva čisto nekaj drugega ..."
Na očitke pa se je že odzvala ministrica. V sporočilu za javnost so iz ministrstva za zdravje posredovali odziv ministrice: "Do sedaj je opozicija vložila eno interpelacijo proti vladi, sedem interpelacij proti ministrom, proti ministrici za delo dve in drugo tudi proti meni. Tudi tokrat bom izkoristila priložnost, da bom lahko pojasnila, da smo zdravstvu v tem mandatu: iz proračuna namenili vsako leto več denarja tako na integrali kot na investicijah; da smo odprli 10 novih urgentnih centrov; da sem, potem, ko je ljubljanska urgenca stala 4 leta, dosegla nadaljevanje gradnje in bomo septembra odprli 1000 kvadratnih metrov dodatnih prostorov za internistično prvo pomoč; da smo v roku in s prihrankom obnovili vodovod na Onkološkem inštitutu; da smo zagotovili 9,5 milijona evrov za dokončanje novogradnje bolnišnice Slovenj Gradec; da izvajamo postopke za nadomestno gradnjo Oddelka za invalidno mladino in rehabilitacijo Stara Gora v vrednosti 3,5 milijona evrov in obnovo Centra za zdravljenje bolezni otrok in mladine v Stični v vrednosti 2,8 milijona evrov; da smo izvedli vrsto skupnih javnih razpisov s katerimi smo privarčevali veliko denarja, in da je tik pred zaključkom skupno javno naročilo za zdravila in rokavice; da so cene zdravil v mojem mandatu padle za 6,5 odstotkov; da odlično deluje eRecept in da smo 10. aprila uvedli tudi eNapotnico. Letos je za skrajševanje čakalnih dob namenjenih dodatnih 41 milijonov evrov."
Ministrica je dodala, da je od leta 2008 zdravstvu kriza več 100 milijonov evrov in tega se ne da nadomestiti čez noč. "Bojim pa se, da se za očitki SDS skriva čisto nekaj drugega, in sicer trije zakoni, ki so v parlamentarni razpravi - spremembe zakona o zdravniški službi, pacientovih pravicah in zdravstveni dejavnosti. Pritiske, da bi rušili predloge, s katerimi zdravstvu prinašamo nov denar in urejamo zdravstveni sistem, da bo bolj transparenten, doživljam vsak dan. Mednje uvrščam tudi interpelacijo SDS."