Dan državnosti

FOTO: Slovenija praznuje 26. rojstni dan

M.K./STA
25. 6. 2017, 07.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Slovenija danes praznuje dan državnosti in 26. obletnico osamosvojitve. Vrhunec prazničnih prireditev je bil že v soboto zvečer.

STA

"Če smo do sedanjih razmer kritični, to večinoma pomeni, da bi bile po naši oceni lahko boljše. V nas torej še vedno, ali znova, rastejo velika pričakovanja in drzna ambicioznost glede naše prihodnosti." Borut Pahor

Na Kongresnem trgu v Ljubljani je bila osrednja državna proslava z govorom predsednika republike Boruta Pahorja. Pred tem je bila slavnostna seja državnega zbora. 

Predsednik republike Borut Pahor je v govoru ocenil, da je Slovenija absolutno sposobna urejati vse izzive v korist njenih nacionalnih interesov. Še pred proslavo je dan državnosti počastil državni zbor s slavnostno sejo.

Slovenija je absolutno sposobna urejati vse izzive v korist njenih nacionalnih interesov, skupnih evropskih ambicij in čezatlantskega zavezništva, je v govoru na proslavi poudaril Pahor. Slovenija po njegovih besedah sicer še ne izpolnjuje vseh naših pričakovanj: "Mestoma smo nadnjo tudi odkrito razočarani. Vendarle pa je v relativno kratkem in zgoščenem času veliko dosegla, dovolj, da nam daje upanje in zaupanje v našo prihodnost in boljšo in varno prihodnost vseh naših otrok."

STA
"Imam skrbi, vendar me ni strah," je sklepu slavnostnega govora povedal predsednik Borut Pahor.

Pahor se je v govoru dotaknil tudi težko pričakovane sodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško: "Prizadevali si bomo, da bo skorajšnja določitev državne meje na kopnem in na morju uveljavljena tako kot predvideva arbitražni sporazum, za obe strani veljavna in zavezujoča mednarodna pogodba." Opozoril je, da "boljšega načina za mirno, vzajemno koristno in pravično ureditev mejnega spora ni bilo ne pred osmimi leti, ga ni zdaj in ga tudi čez osem let ne bo."

STA

Proslavo v središču prestolnice so naznanili pripadniki garde Slovenske vojske, ki so z Ljubljanskega gradu izstrelili šest salv iz šestih topov. Govoru predsednika Pahorja je sledil umetniški program po scenariju in v režiji Igorja Zupeta z naslovom Bolj resnično od resničnega, trše od diamanta. Podlaga programa z 80 nastopajočimi je bil kratek esej filozofa Petra Mlakarja o nastajanju države.

Državni zbor je nocoj s slavnostno sejo počastil dan državnosti. V govoru je podpredsednik zbora in poslanec SD Matjaž Nemec opozoril, da "ne smemo dopustiti, da razlike upravljajo z nami, dokazati moramo, da zmoremo mi upravljati z njimi". Po njegovih besedah žal danes odgovore na ključna družbena vprašanja mnogokrat iščemo na napačnem mestu: "V delitvah, v nezmožnosti sobivanja, v nezmožnosti razumevanja prave vsebine."

STA

Premier Miro Cerar je v poslanici pred nedeljskim dnevom državnosti zapisal, da je Sloveniji osamosvojitev uspela zato, ker smo bili povezani v najbolj ključnih trenutkih naše samostojne, skupne poti. Po njej zdaj odločno in optimistično stopamo naprej: "Drug ob drugemu, drug za drugega. Pojdimo mirno in stabilno naprej."

Po Cerarjevih besedah živimo v času, ko pogosto tako hitimo, da si ne vzamemo dovolj časa za zares pomembne stvari: "Naj bo danes vsaj malo drugače. Danes, ko praznujemo pomemben del naše zgodovine, ko obeležujemo 26. obletnico naše neodvisnosti, vas kot predsednik vlade te naše drage Slovenije pozivam, da se ustavite. Vzemite si čas in pomislite na vse lepe trenutke naše skupne prehojene poti."

STA

Predsednik republike Pahor je na predvečer dneva državnosti tudi priredil sprejem za svojce padlih pripadnikov teritorialne obrambe, ministrstva za notranje zadeve in civilnih žrtev ter ranjenih v vojni za Slovenijo. Ministrica za obrambo Andreja Katič je medtem skupaj z načelnikom generalštaba Slovenske vojske Andrejem Ostermanom in generalnim direktorjem uprave za zaščito in reševanje Darkom Butom položila venec k spomeniku padlim v vojni za Slovenijo Pomnik 1991 na Žalah.

STA

Predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ladislav Lipič pa je čestital vsem vojnim veteranom in udeležencem vojne za Slovenijo. V čestitki je zapisal, da se vojni veterani osamosvojitvene vojne s ponosom spominjajo tistega časa in dogodkov, v katerih so imeli priložnost in čast sodelovati.

Predsedniška palača odprta za obiskovalce

Urad predsednika republike bo sicer na praznično nedeljo odprl vrata obiskovalcem. Pred vhodom v predsedniško palačo bo postrojena častna straža garde Slovenske vojske. Obiskovalci si bodo lahko palačo pod strokovnim vodstvom ogledali v dveh terminih - ob 10. uri in ob 11.30. Sprejel in nagovoril jih bo predsednik Pahor.

Na dan državnosti bo Pahor tudi položil venec k spomeniku padlim v vojni za Slovenijo Pomnik 1991 na ljubljanskih Žalah. Z različnimi prireditvami bodo praznik počastili tudi v občinah.

Pred 26 leti

Po plebiscitarni odločitvi za samostojno Slovenijo so se v začetku leta 1991 začele priprave na uresničitev tega cilja. Osamosvojitvena dejanja so se nato hitro vrstila. Tedanja skupščina je že marca 1991 sprejela zakon, po katerem za slovenske državljane služenje vojaškega roka v JLA ni bilo več obvezno.

Skupščina je nato 25. junija 1991, dan pred iztekom šestmesečnega roka, postavljenega za uresničitev plebiscitarne odločitve, sprejela Temeljno ustavno listino o samostojni in neodvisni Republiki Sloveniji. Hkrati je sprejela tudi ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine in Deklaracijo o neodvisnosti. Slovenija zato 25. junij praznuje kot dan državnosti.