Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Za ljubitelje vročine
Čas branja 1 min.

Na vidiku prvi vročinski val! Vztrajal bo kar dolgo …


G.G.
19. 6. 2017, 11.35
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 10:03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Naši vremenoslovci obljubljajo, da nas bo prvi vročinski val razveseljeval vsaj teden dni, če ne celo do konca meseca.

vročina, pes, poletje.jpg
Profimedia
Osvežitev bo zelo dobrodošla.
četrtek, napoved.jpg
meteo.si
Takšne naj bi bile temperature v četrtek.

Ljubitelji temperatur nad 30 stopinj C bodo prišli na svoj račun. Do četrtka se bodo temperature v Sloveniji dvignile vse do 35 stopinj C in ne bodo kar tako popustile. Najbolj vroče bo v osrednji Sloveniji, na vzhodu in jugovzhodu države. Najvišje temperature je pričakovati v Beli krajini.

Kako meteorologi določijo začetek in konec vročinskega vala?

“Zračna masa mora vztrajati nad našimi kraji vsaj nekaj dni, drugače ne moremo govoriti o vročinskem valu, ampak le o prehodnem vročem dnevu ali dveh,” pojasnjujejo na Agenciji RS za okolje (Arso). Ko v naših krajih govorimo o “vročini” ne pričakujemo tropskih razmer, tako kot pozimi, ko nas dosežejo polarne zračne mase, ne govorimo o polarnih razmerah in mrazu.

Meteorološka stroka v Sloveniji se je v okviru Slovenskega meteorološkega društva lotila priprave strokovnih podlag za definicijo vročinskega vala. Na podlagi strokovnih analiz je Slovenija razdeljena na 3 podnebna območja: 

"Kot kriterij za nastop vročinskega vala so določene mejne vrednosti povprečne dnevne temperature zraka, ki morajo biti presežene vsaj 3 dni zapored:

Celinsko podnebje (osrednja, JV in SV Slovenija) Tpovp >= 24°C,


Zmerno podnebje hribovitega sveta (Gorenjska, Notranjska in dvignjen svet Štajerske in Dolenjske ) Tpovp >= 22°C,
Omiljeno sredozemsko podnebje (Primorska) Tpovp >= 26°C.

Temperaturne razmere in dnevni temperaturni razpon (razlika med najvišjo in najnižjo dnevno temperaturo zraka) je večji ob nižji zračni vlagi in manjši ob višji zračni vlagi, je pa v slednjem primeru tudi bolj soparno. Veter prav tako zmanjšuje temperaturni razpon, poleg tega pri zelo visokih temperaturah (recimo nad 37°C) ne prispeva k odvajanju toplote s telesa, ampak še dodatno kot fen greje telo, da še težje izločamo odvečno toploto v okolico. Zato za prebivalstvo "vročina" ni enaka "vročini" ampak je potrebno upoštevati večje število parametrov. Povprečna dnevna temperatura zraka nekako zajema tako vpliv zračne vlage kot vetra. Večinoma so v primerih, ko so preseženi pragovi povprečne dnevne temperature za nastop vročinskega vala, maksimalne temperature vsaj nad 30°C, minimalne pa tam okoli 17°C ali več."


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.