DZ je današnje nadaljevanje seje začel s predlogom novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je vlada vložila v DZ za obravnavo po skrajšanem postopku. Predlogu, po katerem bi upokojencem s polnimi upokojitvenimi pogoji zagotovili 500 evrov pokojnine, so naklonjene vse poslanske skupine.
Predlog novele je pomemben korak pri zmanjševanju tveganja revščine med upokojenci, je dejala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak. Pri tem je spomnila, da je pobudo za predlog dala Zveza društev upokojencev Slovenije. Po predlogu bo ob polnih upokojitvenih pogojih zagotovljena najnižja pokojnina v višini 500 evrov, je dejala. Predlog po njenih besedah ne posega v temeljna načela pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ampak je njegov namen zagotoviti najnižjo starostno ali invalidsko pokojnino za tiste, ki so izpolnili polne pogoje za upokojitev. Višina pokojnine mora biti vsaj tako visoka, da upokojencem ne bo treba zaprositi za varstveni dodatek, je dejala.
Med prejemniki 45.200 ljudi
Takšna najnižja pokojnina se bo po njenih besedah zagotavljala več kot 45.200 ljudem. Poslanske skupine so v predstavitvi svojih stališč izrazile podporo predlogu.
V različnih obdobjih so bili različni polni pogoji za upokojitev, kar predlog tudi upošteva, je dejal Saša Tabaković iz SMC. Novela bo ublažila stisko tistih, ki so se redno starostno upokojili, je opozorila Julijana Bizjak Mlakar iz DeSUS. V SD pa so poudarili, da predlog ne velja za tiste, ki so se upokojili predčasno. "Ti so namreč vedeli, da bo njihova pokojnina nižja," je dejala Marija Bačič.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Poslanske skupine opozicijskih strank pa so ob svoji podpori predlogu dodale tudi kritiko na račun pokojninskega sistema. V NSi pripravljajo pokojninsko reformo, ki bo "pravična do vseh državljanov", je dejala Iva Dimic. Predstavili jo bodo po prvomajskih praznikih, je v razpravi o predlogu napovedal Matej Tonin.
V SDS za dvig za vse
V SDS po besedah Marijana Pojbiča menijo, da bi si dvig pokojnin zaslužili vsi upokojenci s pokojnino pod 500 evrov, ne pa le nekateri. Koalicija s predlogom po njegovih besedah priznava, da socialna politika v zadnjih letih ni učinkovita. V poslanski skupini NP bo besedah Alenke Bratušek opozarjajo na to, da so prenizke pokojnine posledica prenizkih plač. "Če minimalna plača ne zagotavlja minimalne pokojnine, je nekaj očitno narobe s sistemom," je dejala.
ZL: "Absolutno" prenizek znesek
Tudi po mnenju ZL je 500 evrov "absolutno" prenizek znesek, je dejal Miha Kordiš. Po dopolnilu, ki so ga pripravili, bi med drugim povečali minimalno odmerno osnovo za predčasno pokojnino s 26 na 40 odstotkov. Znašala bi 310 evrov, medtem ko zdaj znaša 201 evro, je dejal. S takim ukrepom bi se po mnenju ZL povečala tudi zajamčena pokojnina za predčasno upokojene osebe, ki imajo najnižje pokojnine.
Osnovni namen vladnega predloga je zagotoviti najnižjo pokojnino tistim, ki so kadarkoli v preteklosti dopolnili polno pokojninsko dobo, njihova pokojnina pa ne dosega 500 evrov, je opozoril državni sekretar na ministrstvu za delo Peter Pogačar. Vsak pokojninski zakon doslej je imel po njegovem pojasnilu namreč svoje pogoje za polno upokojitev. Predlog želi čim manj posegati v sistem, ki temelji na vplačanih prispevkih in na solidarnosti. Toda po dopolnilu ZL bi spremenili odmero pokojnin, kar pa je poseg v sistem, je opozoril. O dopolnilu ZL bodo odločali še danes.