Psihofizično stanje voznikov v cestnem prometu je najbolj problematično ob koncu tedna, predvsem ob petkih, sobotah in nedeljah, in še posebej v nočnem času. Še bolj izstopajoče pa so razmere v času pustovanj in prireditev povezanih s pustovanji. Takrat policisti ugotavljajo večje število kršitev, pa tudi visoke koncentracije alkohola pri voznikih, še posebej na območju upravne enote (UE) Ptuj,
Da bi zagotovili stabilne in ugodne prometno-varnostne razmere ter voznike, ki vozijo pod vplivom alkohola, izločili iz prometa, bodo policisti na območju UE Ptuj od petka, 24. 2. 2017, od 22. ure, do sobote, 25. 2. 2017, do 5. ure, izvedli poostren nadzor cestnega prometa, s poudarkom na preverjanju psihofizičnega stanja voznikov, po metodologiji PROMIL.
Policija ob tem voznike opozarja in poziva:
- naj vozijo le trezni, če pa bodo uživali alkoholne pijače (ne glede na zaužito količino), naj se ne odločijo za vožnjo v cestnem prometu,
- če so uživali alkohol, naj vozi kdo, ki alkoholnih pijač ni užival, ali naj uporabijo javna prevozna sredstva,
- dosledno naj upoštevajo tudi druga cestnoprometna pravila, še zlasti pravila o hitrosti, prednosti, prehitevanju, uporabi varnostnih pasov in mobilnih telefonov ter varnostni razdalji.
Ob tem policisti tudi opozarjajo, da med vožnjo v cestnem prometu ni dovoljeno nositi pustnih mask. Zakon o pravilih cestnega prometa namreč določa, da voznik med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševal njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Sem sodijo tudi maske, lasulje, kostumi in podobno. Za neupoštevanje te določbe je predpisana globa 120 evrov.
Pri nenadnem zaviranju ali prometni nesreči lahko različni pripomočki, ki so deli pustnih mask, v kabini poškodujejo voznika in potnike v vozilu, zato policisti svetujejo, naj jih pospravijo v prtljažnik vozila. Potniki v vozili ne smejo nositi mask tudi pri mejni kontroli.
Varnosti prednost pred norčijami
Če lastnik ali upravljavec varovanega območja oz. varnostnik oceni, da bi vstop oseb s pustnimi maskami lahko ogrozil varnost ljudi, osebno varnost, varnost premoženja ali red na varovanem območju, lahko varnostniki uporabijo vse ukrepe v skladu z zakonom, ki ureja zasebno varovanje.
Med drugim lahko od pustnih mask zahtevajo, naj odstranijo maske z obraza, ugotovijo identiteto osebe in opravijo površinski pregled. Če oseba to odkloni, lahko preprečijo vstop na varovano območje. Obvestilo o prepovedi vstopa oseb s pustnimi maskami na varovano območje mora biti sicer označeno na vhodu.
Udeležence pustnih prireditev policisti pozivajo k samozaščitnim ukrepom. Pustni čas, gnečo na javnih prireditvah ipd. lahko posamezniki namreč izkoristijo za različna kazniva ravnanja, kot so ropi in drzne tatvine. Priporočljivo se je izogibati temnim ulicam, podhodom itd. Pri dvigovanju gotovine na bankomatih, bankah ali poštah naj bodo pozorni na osebe, ki opazujejo ali sledijo. Prav tako naj ne štejejo denarja na ulici ali v gostinskih lokalih, torbic, denarnic in dragocenosti pa naj ne puščajo brez nadzora, saj so lahko lahek plen storilcev.
Udeleženci prireditev naj pazijo na svoje otroke in jih poučijo, kaj naj storijo, če se izgubijo v množici, torej naj se obrnejo na policiste, varnostnike ali reditelje.
Organizatorji pustnih prireditev morajo posamezne prireditve na odprtem ali v prostorih prijaviti na pristojni policijski postaji pet dni pred prireditvijo. Za določene prireditve, ki vključujejo uporabo odprtega ognja ali predmetov in naprav, zaradi katerih je lahko ogroženo zdravje ali življenje udeležencev, ter prireditve, na katerih se pričakuje več kot 3000 udeležencev, pa si morajo pridobiti tudi dovoljenje za prireditev.
V takšnih primerih mora organizator podati vlogo za izdajo dovoljenja na pristojni upravni enoti sedem dni pred dnevom prireditve. Če program prireditve zajema tudi uporabo cestnih površin, pa je treba vlogo za izdajo dovoljenja podati najmanj 30 dni pred prireditvijo.
Poslabšanje prometno varnostnih razmer na mriborskem območju
Prometno varnostne razmere na območju PU Maribor so bile v letu 2016 slabše, kot v enakem obdobju 2015. V tem obdobju so policisti obravnavali 3.539 (3.532) ali podobno število prometnih nesreč. Od tega so obravnavali 22 (19) prometnih nesreč s smrtnim izidom in 1.224 (1.305) ali 6 % manj prometnih nesreč s telesnimi poškodbami. V teh prometnih nesrečah je 24 (20) udeležencev umrlo, 102 (108) ali 6 % manj je bilo hudo telesno poškodovanih in 1.567 (1.739) ali 10 % manj lahko telesno poškodovanih.