Zapleti

Bo tožba zoper Zvon Dva zastarala?

G.G./STA
2. 2. 2017, 13.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Na mariborskem sodišču se nadaljuje zgodba okoli odškodninske tožbe propadlega cerkvenega holdinga Zvon Dva, v kateri stečajna upraviteljica od nekdanjih članov uprave Franca Ješovnika in Ljuba Pečeta terja 300.000 evrov. Po zapletih glede začasnega zavarovanja njunega premoženja se zdaj omenjenemu primeru obeta še zastaranje.

Profimedia
Slovenska sodišča se spopadajo s prostorsko stisko.

Potem ko je po pričakovanju neuspešno minil tudi tokratni poravnalni del naroka za zaprtimi vrati, sta obe strani zaradi vloženih novih pripravljalnih vlog zaprosili za dodaten čas, da se do njih opredelita. Sodnica Andreja Veselič jima je ugodila in postavila 15-dnevni rok za sestavo odgovorov na morebitna nova dejstva.

Vendar pa je hkrati nadaljevanje naroka preložila na nedoločen čas, saj mora medtem odločiti tudi o današnjem predlogu odvetnika Zvona Dva Marka Ajleca za začasno prekinitev postopka. To je pojasnil z dejstvom, da zoper oba tožena poteka tudi predkazenski postopek, ki ga vodi specializirano državno tožilstvo, od razpleta tega postopka, pa da so odvisni tudi zastaralni roki.

Takšnemu predlogu sta v odsotnosti Ješovnika in Pečeta nasprotovala njuna zagovornika Emil Svetec in Peter Peče, ki menita, da gre zgolj za poskus zavlačevanja tožeče strani, ki je po njunem glede na to, da gre tudi za stečajni postopek, kjer morajo stvari potekati po hitrem postopku, neprimeren. Da se tožeči strani očitno nikamor ne mudi, po njunem kaže tudi dejstvo, da svoje pripravljalne vloge oddaja v zadnjem trenutku.

Enako jima je očital tudi Ajlec, o razlogih za pozno poslano obširno vlogo pa je dejal, da so želeli počakati na odločitev višjega sodišča v Mariboru glede morebitnega zastaranja v vzporedni zadevi, kjer tudi od nekdanje uprave Zvona Ena terjajo 300.000 evrov. Odvetnik Svetec je pri tem opozoril, da to sploh ni relevantno, saj je koprsko višje sodišče začasno zavarovanje premoženja pravnomočno razveljavilo prav zato, ker naj bi zadeva zastarala.

Sodišče je namreč že pred časom z začasno odredbo zavarovalo velik del premoženja obeh, Ješovnik in Peče pa nista mogla razpolagati tako, da bi morda onemogočila izvršbo, če bi na koncu prišlo do ugodnega razpleta za tožečo stran. Podobno je ravnalo tudi s premoženjem nekdanjih članov uprave Zvona Ena Simona Zdolška in Mateje Vidnar, kjer pa je mariborsko sodišče odločilo nasprotno, a postopek zaradi pritožbe še ni pravnomočen.

Vsebina odškodninske tožbe sicer zajema več poslov, ki so bili izvedeni že v času, ko jih uprava kot skrben gospodar ne bi smela več sklepati, saj bi morala vedeti, da je bila družba v tako slabem finančnem stanju, da ji takšni posli niso šli v korist.

Gre za več konkretnih poslov, kjer je bila sicer povzročena škoda veliko večja od 300.000 evrov, a so se v obeh primerih, tako je že lani pojasnil odvetnik Blaž Kovačič Mlinarič, za takšen znesek odločili zaradi izogibanja dodatnim stroškom, ki bodo že tako ali tako visoki. Če bi namreč terjali pravo višino škode, ki gre po nekaterih ocenah v več deset milijonov evrov, bi brez zagotovil, da bodo takšen znesek lahko izterjali, bilo to negospodarno početje.

Ena od zgodb, ki se očita Pečetu in jo preiskujejo pristojni organi, je povezana s prevzemom hrvaške Luke Zadar. Peče, zdaj tudi sam odvetnik, naj bi namreč po ugotovitvah preiskovalcev lastniško in odločevalsko obvladoval družbo I. J. Storitve, prek katere je bil izveden prevzem. Tega je s 17,5-milijonskim posojilom financirala državna NLB.

Kriminalisti NPU so sicer februarja lani izpeljali preiskavo, v kateri je bil Peče pridržan, že oktobra 2014 pa prav tako 11 hišnih preiskav. Takratne preiskave naj bi bile prav tako povezane s cerkvenima družbama Zvon Ena in Zvon Dva, šlo naj bi za oškodovanje stečajne mase Zvona Dva.

Stečajne upraviteljice Zvona Dva Vide Gaberc danes prav tako ni bilo na sodišču, je pa ta teden že vložila načrt končne razdelitve stečajne mase. Kot je razvidno iz Ajpesa, je del premoženja, ki ga ni uspela unovčiti prevzel eden od upnikov, in sicer družba za upravljanje TCK iz Ljubljane. Gre za pakete delnic Tovarne olja Gea in Mladinske knjige v skupni ocenjeni vrednosti 1,7 milijona evrov.