Interpelacija vlade

Janša: " Zahtevamo razpravo o delu šibke vlade brez hrbtenice"

M.K./STA
27. 9. 2016, 16.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

SDS je vložila interpelacijo o delu vlade. Kot je na novinarski konferenci pojasnil vodja opozicijske SDS Janez Janša, je vlada Mira Cerarja vlada državne administracije, hkrati pa gre za šibko vlado, ki je lahek plen botrov in lobijev oz. interesnih skupin in občasno bruseljske administracije. "Je vlada brez hrbtenice," je dejal.

STA
"Upam, da bo po tej razpravi povprečnemu državljanu bolj jasno, kaj je narobe s smerjo ladje in krmarjem," je ob vsebinski predstavitvi interpelacije dejal Janez Janša.

"Upam, da bo po tej razpravi povprečnemu državljanu bolj jasno, kaj je narobe s smerjo ladje in krmarjem," je dejal Janša.

"Jasno je, da je to vlada državne administracije, da sta za delovanje vlade značilna birokratizacija in centralizem, da gre za šibko vlado, verjetno najšibkejšo doslej, ki je lahek plen botrov in lobijev oz. interesnih skupin in občasno bruseljske administracije," je ključne očitke zajel Janša, ki je med žrtvami aktualne vladajoče politike med drugim izpostavil davkoplačevalce, državljane v sodnih in administrativnih postopkih, mlade brez služb in stanovanj, delavce migrante in občine, z izjemo bogatih.

Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec meni, da SDS z interpelacijo proti vladi kaže, da v resnici nima nobene alternative tej vladi. "Še več, njene antisocialne politike bi izvajal še bolj drastično in avtoritarno," meni Mesec, zato ocenjuje, da s tem predsednik SDS Janez Janša v bistvu interpelira samega sebe v malo mehkejši obliki.

S to vlado pa so po njegovi oceni zadovoljni povzročitelji bančne luknje in prejemniki privilegiranih pokojnin, izdelovalci različnih študij... Interpelacijo pa so v SDS vložili še zaradi slabega upravljanja z državnim premoženjem, zaradi razvojnega zaostanka in zaradi neuresničenih zavez.

Po Janševih besedah so v SDS v zadnjih dveh letih predlagali več sistemskih rešitev, kot so jih bili deležni z vladne strani. Kritičen je bil do trase tretje razvojne osi, ki jo podpira vlada, ter do 300 milijonov težkega sporazuma med vlado in glavnim mestom. "Če se je začelo z Ljubljano, kje so podobni dogovori z drugimi mesti," se je vprašal.

"Zmedenost v zunanji politiki"

V slovenski zunanji politiki je po Janševi oceni videti zmedenost, obregnil pa se je tudi ob "šlamastiko z arbitražnim sporazumom" ter ob "neposrečeno kandidaturo za generalnega sekretarja ZN, ki nima enotne podpore niti v Sloveniji".

Kritičen je bil tudi ravnanja vlade pri soočanju z migrantsko krizo in dejal, da je investiranje v begunske centre nesmiselno, saj bi morali raje vlagati v varovanje meja. Ob tem je spomnil tudi na zaskrbljujoče stanje v vojski.

Koalicija je pripravljena na kakršno koli interpelacijo, je v odzivu na interpelacijo o delu vlade, ki jo je vložila SDS, dejala vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Ob obravnavi interpelacije bodo imeli možnost povedati, kaj vse so naredili v prvih dveh letih in kaj načrtujejo narediti do konca mandata.

Tudi po interpelaciji ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak vlada ohranja neustrezen odnos do družine, še menijo v SDS, tudi "nekih resnih predlogov" na področju davkov ni.

Kot je poudaril Janša, v SDS zahtevajo razpravo o delu vlade, niso pa se odločili za vložitev konstruktivne nezaupnice. Od odgovorov vlade in razprave pa bo odvisno, kakšne sklepe bi utegnili predlagati po koncu, glede na možnosti, ki jim jih nudi poslovnik DZ.

Po končani razpravi o interpelaciji lahko namreč pobudniki interpelacije predlagajo, naj državni zbor sprejme sklep, s katerim se oceni delo vlade. Lahko pa po končani razpravi najmanj deset poslancev zahteva, da se glasuje o nezaupnici vladi, če hkrati s to zahtevo predlagajo izvolitev novega predsednika vlade.