Borut Pahor se zaveda, da velika večina Evropejcev sedaj po odločitvi Britancev za brexit sicer dvomi v poglabljanje Evrope, ker da "jo je preveč". "A preveč je birokratske Evrope, premalo pa politične," je poudaril in ponovil osebno mnenje, da bo prihodnost Evropske unije federalna, ali pa je ne bo več in se bodo države vrnile k nacionalnim politikam.
Že v petek se je v govoru na osrednji državni slovesnosti ob 25. obletnici razglasitve samostojnosti Slovenije zavzel za federalno ureditev Evrope, zdaj po brexitu pa pričakuje razvrščanje držav članic na bolj in manj povezane skupine. Zavzel se je, da bi morala biti Slovenija del najbolj povezanega kroga držav skupaj z Nemčijo in Francijo, za kateri Pahor predvideva, da bosta sodelovali še naprej.
Spomnil je, da je Slovenija s članstvom v schengenskem in evrskem območju že zdaj del najbolj povezanega kroga držav, to pa bi bilo lahko odločilno, da v tej skupini tudi nadaljujemo.
Konsenz o skupnem cilju
V razpravi o prihodnosti Evrope veliko pričakuje "od vseh nas", najprej pa od slovenske politike, da doseže konsenz o skupnem cilju. Temu naj bi bil namenjen tudi pogovor z Mirom Cerarjem in Janezom Janšo prihodnji teden, pri čemer si Pahor želi, da bi tovrstni sestanki postali pogostejši.
Hkrati pa je tudi pozval vlado, da čim hitreje "sprejme vse tiste reforme, ki nas kvalificirajo za gospodarsko in socialno stabilno državo, kjer vlada vladavina prava in kjer je atmosfera za Evropo zelo močna". K temu je pozval tudi parlament.
"Vsako čakanje, vsako malodušje, ki ga bo to čakanje proizvedlo, lahko na drugi strani povabi vse tiste, ki ne verjamejo v Evropo, da dvignejo glas in prepričajo veliko večino ljudi, da tukaj ni perspektive in da se je treba vrniti k nacionalnim politikam. To pa ne bi bilo dobro ne za Evropo, zlasti pa ne za Slovenijo," je še opozoril predsednik v pogovoru za televizijo.