Sirci in Iračani

Kmalu pride prva premeščena skupina beguncev

G.G./STA
7. 5. 2016, 10.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V četrtek bo v državo predvidoma prispela prva skupina beguncev, ki bodo v Slovenijo premeščeni iz Grčije. Gre za 30 beguncev iz Sirije in Iraka, ki bodo v državo prispeli kot prosilci za azil in bodo sprva nameščeni v azilnem domu.

Profimedia

V Slovenijo bo namreč letos in v prihodnjem letu iz Italije in Grčije v skladu z vladnim načrtom premeščenih 567 beguncev, prihode pa bodo razdelili na manjše skupine. Prva skupina 40 beguncev naj bi v državo prispela že aprila, a so se postopki zavlekli. Tako da bo prvih 30 beguncev iz Grčije predvidoma prispelo 12. maja. Gre za državljane Sirije in Iraka, struktura te skupine še ni popolnoma znana, bodo pa med njimi tudi družine.

Deset beguncev pa naj bi že aprila prispelo iz Italije, a iz te države še niso prejeli odgovora, kdaj naj bi jih napotili v Slovenijo. Gre sicer za državljane Eritreje, med njimi naj bi bilo devet moških in ena ženska.

Vsi že varnostno preverjeni

Vse begunce, ki bodo premeščeni v Slovenijo, so že varnostno preverili, so pojasnili na notranjem ministrstvu. V državo bodo prispeli kot prosilci za azil, ki so postopek za pridobitev mednarodne zaščite že začeli v Italiji ali Grčiji, zaradi česar bodo postopke v Sloveniji izvedli relativno hitro. Vsakega prosilca bodo obravnavali individualno, zato ni nujno, da bodo dejansko dobili status begunca.

Ko bodo prispeli v Slovenijo, bodo najprej nameščeni v azilnem domu ali eni od njegovih izpostav. Po pridobitvi statusa pa jih bodo nastanili v integracijskih hišah v Ljubljani in Mariboru. Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, obstoječe nastanitvene zmogljivosti zadostujejo do konca leta.

Sicer pa država za potrebe namestitve beguncev išče tudi zasebnike, ki bi v ta namen oddali stanovanja v najem. Stanovanja bodo namenjena osebam, ki bodo v Sloveniji pridobile status mednarodne zaščite za čas trajanja integracijskega procesa.

Premestitev beguncev je sicer mehanizem solidarnosti znotraj EU ter je način pomoči državam in osebam pod okriljem Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR), ni pa mednarodna obveznost države. Posamezna država se sama odloči, ali bo sodelovala v shemi preselitve.

Poleg 567 beguncev, ki bodo v Slovenijo premeščeni, se bo v državo trajno preselilo še 20 ljudi, ki imajo v tretji državi že priznan status. Ti bodo po prihodu v Slovenijo takoj začeli s programom integracije, ni pa še znano, kdaj bodo premeščeni.