Zavrnitev referenduma

Brez pritrditve sodišča bo Brglez v težavah

M.K./STA
5. 5. 2016, 12.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Predsednik DZ Milan Brglez se mora danes odločiti, kakšna bo usoda še treh pobud za razpis referenduma, ki so jih vložili predstavniki delavcev migrantov.

sta
Brglez je že zaustavil zbiranje podpisov za zahtevo referenduma o treh zakonih, danes je pričakovati njegovo odločitev še za tri referendumske pobude sindikata delavcev migrantov.

Brglez je že zaustavil zbiranje podpisov za zahtevo referenduma o treh zakonih, danes je pričakovati njegovo odločitev še za tri referendumske pobude sindikata delavcev migrantov.

Predstavniki delavcev migrantov so namreč 25. aprila vložili pobude za začetek postopka za razpis referenduma za tri zakone: novelo zakona o upravnih taksah, novelo zakona o varstvu kulturne dediščine ter zakon o izvajanju carinske zakonodaje EU.

Predsednik DZ Milan Brglez pa je ocenil, da gre za zlorabo instituta referenduma ter se odločil, da ne bo razpisal roka za zbiranje podpisov v podporo zahtevam za referendum. Zakone je zato poslal predsedniku republike Borutu Pahorju v razglasitev. Ta jih je v sredo, po posvetu s pravnimi strokovnjaki, tudi podpisal.

Podobno odločitev je pričakovati tudi danes

Predstavniki delavcev migrantov so 28. aprila vložili referendumske pobude še za tri zakone, in sicer novelo pomorskega zakonika, zakon o partnerski zvezi in zakon o varstvu pred diskriminacijo. Rok, do katerega mora predsednik DZ razpisati rok za zbiranje podpisov, se izteče danes, ko bo Brglez tudi sporočil svojo odločitev.

Brglezovi zavrnitvi pobud za razpis referenduma so sicer sledili številni odzivi. Medtem ko so v koalicijskih DeSUS in SD opozorili, da Brglez prevzema pravno in politično odgovornost za tako odločitev, pa so v SDS vložili predlog za njegovo razrešitev.

Napovedali protest pred  parlamentom

Odločitev predsednika DZ je razburila tudi predstavnike Odbora 2014, ki bodo svoj redni četrtkov shod, ki ponavadi poteka pred sodiščem, danes preselili pred parlamentarno poslopje. Menijo namreč, da njegovo vedenje ni primerno za predsednika DZ.

Koalicija o odločitvi

Medtem ko v SMC trdno stojijo za Brglezom, ki Sindikatu delavcev migrantov Slovenije ni določil roka za zbiranje podpisov za zahtevo referenduma o vsaj treh zakonih, pa so v SD in DeSUS previdnejši in izpostavljajo njegovo odgovornost.

V SD se po besedah vodje poslancev Matjaža Hana zavedajo, da predlagatelji referenduma na nek način izsiljujejo, vendar imajo težavo, ki jo je treba reševati. Ob tem poudarja, da je šlo za samostojno akcijo Brgleza in bo zadnjo besedo verjetno reklo ustavno sodišče. Brgleza bodo na glasovanju o razrešitvi podprli, če pa ustavno sodišče ne bo odločilo v njegov prid, bo predsednik DZ po mnenju Hana v velikih težavah. "Potem bo še zanimivo," je pristavil v izjavi novinarjem po koalicijskem srečanju.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša se strinja, da bo Brglez v takšnem primeru imel težave. Večinsko so v poslanski skupini naklonjeni temu, da je Brglez sprejel odločitev. A hkrati ocenjujejo, da bi se moral v vsakem primeru predhodno posvetovati tudi s koalicijskimi partnerji, je v izjavi novinarjem pojasnil Jurša.

Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je ponovila, da v stranki trdno in enotno stojijo za odločitvijo predsednika DZ, sicer tudi podpredsednika stranke. Ponovno pa se bodo o tej zadevi pogovarjali, če ustavno sodišče ne odloči v Brglezov prid, je pojasnila Kustec Lipicerjeva.